Twój e-PIT

Każdego roku rośnie liczba osób, które – zamiast osobiście odwiedzić urząd skarbowy lub wysyłać zeznanie podatkowe pocztą – decydują się na rozliczenie zeznania podatkowego online, na przykład w usłudze Twój ePIT. Nic dziwnego: taki sposób ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzasz czas i pieniądze, minimalizujesz ryzyko popełnienia błędów, ograniczasz zbędne działania. Dodatkowo cały proces jest łatwiejszy niż sądzisz. Sprawdź, jak rozliczyć e-PIT.

  1. e-PIT – czego będziesz potrzebować?
  2. Jak rozliczyć PIT online?
  3. Do kiedy rozliczyć PIT?
  4. UPO – co to jest?

Istnieje wiele sposobów na to, by wypełnić zeznanie podatkowe drogą internetową. Możesz na przykład wykorzystać usługę Twój e-PIT. Od 2022 roku działa ministerialna platforma, w której znajduje się automatycznie wypełnione rozliczenie roczne na drukach PIT-37 lub PIT-38. W 2023 roku będzie można w ten sposób wysłać kolejne deklaracje, czyli PIT-y: 36 oraz 36L.

e-PIT – czego będziesz potrzebować?

Zacznijmy od tego, że wypełnienie PIT online jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze niż przygotowanie go metodą tradycyjną. Musisz tylko postępować zgodnie z instrukcją, odpowiadając na kolejne pytania. Jeśli wszystkie dane będą się zgadzać, formularz automatycznie zostanie przekazany do urzędu skarbowego.

podatki

Czego będziesz potrzebować, by złożenie zeznania zakończyło się sukcesem? Właściwie jednej informacji: kwoty przychodu wykazanego w zeznaniu podatkowym w roku ubiegłym. Posłuży ona za elektroniczny podpis, uwiarygadniający dane. Jeśli rok wcześniej nie składałeś formularza, wpisz „0”.

Jak rozliczyć PIT online?

Od 2022 roku działa uruchomiona przez Ministerstwo Finansów usługa e-PIT. W usłudze Twój e-PIT udostępniona została wypełniona już deklaracja – również gdy wybierzesz program do rozliczeń, w serwisie udostępniamy bezpłatnie twoją deklarację. Sposób działania jest następujący:

  • możesz nie podejmować żadnego działania, a wtedy zeznanie w obecnym kształcie zostanie wysłane do Urzędu Skarbowego w ostatni dzień upływu terminu na złożenie deklaracji,
  • możesz wprowadzić swoje zmiany, z uwzględnieniem ulg podatkowych i innych odliczeń,
  • możesz odrzucić deklarację i wypełnić ją od początku samodzielnie.

Sposób działania w portalu podatkowym jest bardzo łatwy. Wystarczy kolejno przechodzić przez kolejne kroki, podając informacje, o które prosi system.

Do kiedy rozliczyć PIT?

PIT online należy rozliczyć w identycznym terminie jak złożenie formularzy tradycyjnych. Oznacza to zatem:

  • do końca stycznia 2023 roku – PIT-11 (dla pracodawców),
  • do końca kwietnia 2023 roku – PIT: 28, 28S, 36, 36L, 37, 38, 39.

Jeżeli ostatni dzień miesiąca będzie wolny od pracy, data przesuwa się na kolejny dzień roboczy.

Jeśli po czasie zorientujesz się, że w twoim zeznaniu podatkowym powstał błąd, na korektę masz 5 lat od dnia wysłania formularza, jednak warto zrobić to jak najszybciej, zanim nieścisłości wypatrzy Urząd Skarbowy. Jeśli natomiast rozliczyłeś się indywidualnie, a zorientowałeś się, że odpowiada ci inny sposób, masz czas na zmiany do 30 kwietnia bieżącego roku.

UPO – co to jest?

Bardzo ważnym elementem rozliczenia online jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Dokument wygeneruje się w formie PDF w momencie wysłania formularza i będzie stanowił oficjalne potwierdzenie, że dokument został poprawnie złożony przez internet. Oczywiście, nie jest to zapewnienie o bezbłędności, a jedynie o przekazaniu zeznania na czas.

UPO należy przechowywać 5 lat na wypadek kontroli lub wyjaśnień w Urzędzie Skarbowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here