Inwestowanie w kryptowaluty przy pomocy ETFów

Do całkiem niedawna inwestowanie w kryptowaluty, na czele z Bitcoinem, było możliwe jedynie na nieregulowanych rynkach, a co za tym idzie, wiązało się to z dodatkowym dużym ryzykiem. Nie dość, że same kryptowaluty są ogromnie zmienne do, chociażby dolara amerykańskiego, to na dodatek giełdy krypto były w przeszłości przedmiotem kradzieży i upadków

Od krótkiego dość okresu czasu mamy wreszcie na rynku kryptowalutowe fundusze ETF, dzięki którym inwestowanie w kryptowaluty stało się proste.

Jakie są zalety ETFów na kryptowaluty?

Jedną z najważniejszych zalet funduszy ETF, które odwzorowują jakiekolwiek aktywo finansowe, w tym kryptowaluty, jest to, że są one instrumentem giełdowym, wystandaryzowanym, by móc zaistnieć na giełdzie i nadzorowanym. W związku z tym fundusze ETF nie znikną z dnia na dzień jak nie jedna giełda krypto, jest nad nimi jakaś kontrola.

Do tej pory na giełdach mogły jedynie być notowane akcje spółek, które kryptowalutami się zajmowały, a nie instrumenty oparte bezpośrednio o kryptowaluty. Teraz mamy ETF na najpopularniejsze kryptowaluty i możemy bardzo szybko, w tym samym miejscu, gdzie handlujemy akcjami i obligacjami, zakupić lub sprzedać wybrany fundusz ETF. Nie musimy już odwiedzać kryptowalutowych, niezbyt pewnych giełd i inwestować przez aplikacje, które nie wiadomo do kogo należą. Teraz przez znanych i szanowanych brokerów, regulowanych na rynku, możemy zakupić w pełni nadzorowany instrument finansowy.

Jakie są różnice między ETFami na kryptowaluty a kryptowalutami?

Różnica jest zasadnicza, kupując ETF nie kupujemy jednak kryptowaluty, nie stajemy się posiadaczem Bitcoina czy Ethereum. Nasz ETF będzie starał się jak najdokładniej odwzorowywać to, co dzieje się na samej kryptowalucie, natomiast najczęściej nawet ich nie posiada. Z reguły ETF oparty będzie na kontraktach terminowych na daną kryptowalutę, przez co nie będzie idealnie odwzorowywał jej kursu.

Dlatego warto dokładnie zapoznać się z funduszem ETF, który zakupimy i zwrócić uwagę, w jaki dokładnie sposób odwzorowuje on ruch instrumentu bazowego. 

Jak ETFy wpłyną na świat kryptowalut?

Jest to pytanie, na które nie jeden chciałby znać odpowiedź. Z pewnością dzięki temu, że inwestowanie w kryptowaluty stanie się łatwiejsze, może do nich napłynąć więcej kapitału. Jeśli tak się stanie, rynek ten może trochę bardziej się ustabilizuje i nie będzie tak bardzo zmienny jak jest obecnie.  

Jest to także dobra informacja dla samych kryptowalut, ponieważ nie tak łatwo będzie teraz  można je zdelegalizować, jeśli w oparciu o nie są handolwane w pełni legalne fundusze ETF. W takim przypadku straty ponieśliby nie tylko spekulanci na jakimś nieregulowanym rynku, ale zwykli inwestorzy.

Może też być tak, że handel na kryptowalutach przez ETFy napędzi jeszcze kolejne bańki, większe niż te, jakie widzieliśmy w przeszłości w świecie krypto. Tutaj sprawdzisz jak jeden z najpopularniejszych ETFów PROSHARES BITCOIN STRATEGY ETF radził sobie w ostatnim roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here