Freelancing – 10 porad, jak zacząć

0
23845

Chcieć zostać freelancerem to nic trudnego – praca przez internet jest obecnie tak wszechobecna, że inne alternatywy stają się niepotrzebne, jeśli wiesz, że chcesz pracować w domu. Prawda jednak jest taka, że aby to się udało, potrzeba odpowiedniego zacięcia. Niestety, łatwo jest się zgubić, szczególnie na początku, biorąc pod uwagę, jak wiele osób konkuruje o te same zlecenia przez internet każdego dnia. Dlatego też przygotowaliśmy listę porad, które pomogą Ci się przebić i wejść w rynek freelancerski, niezależnie od tego, czy jesteś copywriterem, grafikiem, czy programistą.

1 Grunt to dobra reklama

Żeby zaistnieć na rynku jako freelancer, musisz umieć się sprzedać. Pokaż swoim potencjalnym klientom, czym się zajmujesz i co Cię wyróżnia na rynku, by chcieli z Tobą współpracować. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzi się portfolio, w którym przedstawisz swoje najwyższej jakości projekty. Nawet jeśli nie masz wielkiego dorobku, to warto mieć jakąkolwiek bazę, z której będziesz mógł pokazywać klientom próbki.

2 Bez księgowości ani rusz

Nie ma rzeczy tak pewnej w życiu, jak śmierć i podatki. Możesz mieć ogrom pasji do swojego zawodu, ale nie pozwoli Ci to uniknąć konieczności odpowiedniego rozwiązania swoich formalności finansowych. Kup sobie więcej czasu na to, co naprawdę ważne i zatrudnij księgowego. Choć jest to dodatkowy koszt co miesiąc, to szybko Ci się to zwróci, bo będziesz mógł poświęcić więcej czasu na faktyczne zarabianie.

3.Zabezpiecz się

Freelancing jest zawsze kuszącą opcją, ale nie można pod żadnym pozorem pozwolić sobie pójść na głęboką wodę. Zabezpiecz się finansowo – odłóż pensję z kilku miesięcy i pielęgnuj kontakty z klientami, byś miał pewność, że gdy w końcu złożysz to wypowiedzenie, to będziesz miał na czym się podeprzeć.

4 Zadbaj o to, by Cię zauważyli

Pracując w internecie musisz być widoczny w internecie. Jeśli nikt nie będzie w stanie Cię znaleźć, to nikt nie będzie mógł Ci zapłacić. Sprytne zabiegi SEO oraz współpraca z większymi firmami na pewno pomoże Ci wybić się na tle konkurencji.

5 Szanuj swoją pracę

Być może na początku pracy freelancera będzie brakować Ci pewności siebie i zaniżysz swoje stawki. Nie jest to rzadkie, nie jest to powód do wstydu, ale nie jest też to prawidłowe ani konstruktywne. Nie bój się liczyć sobie za zlecenie tyle, ile czujesz, że jest ono warte.

6 Nie bierz każdego zlecenia

Co za tym idzie, nie każde zlecenie będzie warte Twojego czasu. Być może będziesz musiał nad nim spędzić zbyt wiele godzin i po prostu nie będzie to dla Ciebie opłacalne, albo współpraca z klientem jest trudna. Pamiętaj, że jako freelancer, to Ty jesteś swoim szefem i decydujesz o tym, z kim współpracujesz.

7 Bądź dyspozycyjny

Jest to szczególnie ważne na samym początku, kiedy każde zlecenie jest na wagę złota. Klienci mogą mieć dla Ciebie specjalne zlecenia, a będąc dyspozycyjnym pokażesz im, że mogą dla Ciebie liczyć. Na samym początku tak naprawdę znacznie ważniejsze, niż zarabianie pieniędzy, jest budowanie relacji z klientami – im lepsze są i im więcej ich masz, tym większa stabilność Twojej pracy.

8 Zadbaj o porządek w papierach (i tych cyfrowych)

Pracując w chaosie tracisz mnóstwo czasu na przeszukiwanie swoich dokumentów, przez co zwyczajnie tracisz pieniądze, które mógłbyś w tym czasie zarobić. To samo dotyczy Twojej dokumentacji cyfrowej – uporządkuj swoje maile, tak abyś miał łatwy dostęp do korespondencji z każdym klientem, a zobaczysz, jak wiele czasu możesz zaoszczędzić.

9 Bądź niezawodny

Pokaż swoim klientom, że mogą na Ciebie liczyć. Wykonuj każde zlecenie z odpowiednim zaangażowaniem, upewnij się, że Twoje zadanie jest wykonane najlepiej, jak się da, a wkrótce zobaczysz, jak bardzo to pomaga.

10 Stawiaj sobie wyzwania

Choć jako freelancer nie masz żadnych pakietów szkoleń, jakich uświadczysz w firmie, to jednak jest to świetna okazja ku temu, by samemu się sprawdzać i nieustannie rozwijać. Ucz się na swoich klientach, zdobywaj coraz to ciekawsze zlecenia, a możesz być pewien, że daleko zajdziesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here