Jakie dodatkowe wymagania należy spełnić, żeby zostać opiekunką w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech jest dość specyficzna, więc nic dziwnego, że wiele osób ma dodatkowe pytania dotyczące specyficznych wymagań. Tych jest stosunkowo niewiele, ale warto przyjrzeć się temu, co najczęściej budzi wątpliwości.

Jaka jest granica wieku dla opiekunki w Niemczech?

Od strony formalnej nie ma górnej granicy wieku dla opiekunek. Trzeba jednak pamiętać, że opiekunki w Niemczech zajmujące się osobami starszymi muszą często pomagać podopiecznym w dość wymagających czynnościach. Zresztą niektórzy pacjenci ze względu na swoją masę ciała albo po prostu charakterystykę choroby mogą wymagać więcej pracy, co oznacza, że ograniczeniem mogą być zdolności fizyczne. O ile więc wiek nie jest przeszkodą, to mogą być nim siła czy wytrzymałość. Między innymi z tego powodu mniej więcej jedna piąta zatrudnionych przez agencje to mężczyźni. W każdym przypadku, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o charakterystyce pracy z konkretnymi podopiecznymi, takie informacje znajdziesz albo bezpośrednio w samym ogłoszeniu, albo po kontakcie z agencją. Znając te oczekiwania, możesz podjąć decyzję co do tego, czy będziesz w stanie prawidłowo i w pełnym zakresie zająć się daną osobą.

Czy opiekunka musi mieć prawo jazdy?

W większości przypadków nie, choć niektórzy podopieczni będą wymagali tego, żeby zawieźć ich autem na przykład do lekarza. Znów – takie informacje będą podane w ogłoszeniu i niekiedy problemy można obejść, na przykład zamawiając taksówkę, choć to zależy od warunków na miejscu i oczekiwań pacjenta oraz jego rodziny. Na pewno nie potrzeba natomiast prawa jazdy, żeby dostać się do domu podopiecznego – każda dobra agencja jest w stanie zorganizować transport tak, żeby opiekunka osób starszych nie musiała się tym już dodatkowo martwić.

Czy konieczna jest znajomość języka?

Od strony formalnej oczywiście nie, ale ze względów praktycznych jest to bardzo mocno zalecane i takie wymaganie stawia wielu podopiecznych oraz ich rodziny. Znajomość języka powinna być zwykle przynajmniej komunikatywna, ale nie trzeba jej potwierdzać żadnymi normatywnymi dokumentami. W większości agencji można odbyć przynajmniej podstawowe, skrócone kursy, które w dodatku obejmują słownictwo specyficzne dla pracy z osobami starszymi, co sprawia, że także opiekunki znające niemiecki, przed podjęciem pracy mogą z takiego doskonalenia umiejętności skorzystać. Jeśli znasz niemiecki przynajmniej w podstawowym stopniu, prawdopodobnie możesz zacząć pracę od zaraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here