Faktoring a ryzyko utraty płynności finansowej

Każda firma działająca na rynku może prędzej czy później doświadczyć poważnych problemów związanych z płynnością finansową. Jakie są źródła tych trudności i w jaki sposób faktoring może pomóc w redukowaniu takiego ryzyka?

Ryzyko utraty płynności finansowej – źródła problemu

Zanim przejdziemy do tematu utraty płynności finansowej w firmie, warto dokładnie zdefiniować istotą płynności finansowej. Czym ona jest? To zdolność firmy do bieżącego regulowania wszelkich zobowiązań finansowych – w stosunku do instytucji finansowych, swoich kontrahentów, dostawców usług stałych, jak i pracowników. Dobry stan płynności finansowej firmy może pozwolić na swobodne prowadzenie działalności i realizowanie nowych inwestycji.

Niestety realia polskiego biznesu, a szczególnie kilku konkretnych branż skutecznie odziera przedsiębiorców z możliwości takiego prowadzenia swojej firmy. Wszechobecne odroczenia płatności faktury, sięgające 30, 60, 90, a nawet 120 dni sprawiają, że zrealizowane już zlecenia nie mają swojego odzwierciedlenia na koncie bankowym, a firma wciąż czekając na zapłatę, nie może podejmować się kolejnych zleceń ze względu na niewystarczającą płynności finansową. W najlepszym wypadku brak płatności spowoduje delikatne przesunięcie pewnych zobowiązań w czasie. W skrajnych przypadkach jednak firma, która czeka na zaległe płatności od kilkunastu kontrahentów ma w niedalekiej perspektywie widmo niewypłacalności, która może zakończyć się niczym innym, a właśnie bankructwem i upadłością.

Problem z płynnością finansową a zewnętrzne finansowanie podmiotu

Niedostateczna płynność finansowa to prawdziwa zmora polskich firm z branży transportowej, budowlanej i handlowej, wobec której nie ustalono żadnych systemowych rozwiązań. Firmy w obliczu zatorów finansowych często muszą radzić sobie sami, czy to licząc na dobrą wolę wierzycieli i pracowników, którzy będą skłonni poczekać kilka dodatkowych tygodni, czy korzystając z różnych form zewnętrznego finansowania.

To właśnie różne formy finansowania działalności mogą wyciągnąć firmę z kłopotów. Pamiętajmy jednak, że każda z usług finansowych różni się od siebie i w przypadku niedostatecznej płynności finansowej kredyt firmowy może okazać się prawdziwym gwoździem do trumny. Jaką usługę zatem wybrać, by nasza firma zamiast poważniejszych kłopotów, dostała wiatru w żagle?

Jak faktoring pomaga w rozwoju firmy i optymalizacji wskaźników finansowych?

Faktoring – to słowo klucz, które pozwoli nam na zminimalizowanie ryzyka zatorów finansowych w firmie. Czy nasze przedsiębiorstwo należy do grona tych biznesów, które ze względu na specyfikę branży muszą wystawiać faktury z odroczeniem płatności nawet na kilkanaście tygodni? W takim wypadku usługa faktoringu to rozwiązanie optymalizujące obszar płynności finansowej w naszej firmie.

Jak to działa w https://pragmago.pl? Firma podejmuje współpracę z faktorem, czyli firmą świadczącą usługę faktoringu. Klient przesyła fakturę za zrealizowaną usługę lub sprzedaż produktów, a faktor natychmiast wypłaca nam środki z tytułu płatności faktury, stając się automatycznie właścicielem tego roszczenia. A zatem firma natychmiast po wystawieniu faktury otrzymuje pieniądze na konto, które może wykorzystać do realizacji kolejnych zleceń, a nasz kontrahent wciąż ma kilkadziesiąt dni na zapłatę, która z kolei trafi już do faktora. Co z tego ma faktor? Prowizję z tytułu finansowania naszej działalności. Prowizja ta może przybrać formę procentowej wartości faktury lub stałą kwotę, zależnie od formy współpracy.

Nie ulega jednak wątpliwości, że dzięki faktoringowi wiele firm pewniej spogląda w przyszłość swojej firmy – tym razem już bez obaw o wskaźnik płynności finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here