Rachunek oszczędnościowy

Rachunek oszczędnościowy to oprocentowany rachunek bankowy służący do gromadzenia i pomnażania oszczędności. Dlaczego warto założyć go właśnie teraz i jak wybrać ten, który przyniesie najwyższe zyski? Podpowiadamy.

Czy wiesz, że oszczędności trzymane na nieoprocentowanym rachunku bankowym nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także z miesiąca na miesiąc tracą swoją wartość? Wszystko z powodu inflacji, czyli procesu regularnego wzrostu cen w gospodarce. To właśnie inflacja sprawia, że jeśli dziś włożysz do skarbonki 1000 zł i wyciągniesz banknot za rok, kupisz za niego zdecydowanie mniej niż teraz. Skutecznym sposobem na ochronę kapitału przed zgubnym wpływem inflacji jest korzystanie z oprocentowanych narzędzi bankowych, które zmotywują pieniądze do zarabiania. Jednym z nich jest rachunek oszczędnościowy.

Czym jest rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy to oprocentowane konto bankowe służące do gromadzenia i pomnażania oszczędności. Dzięki oprocentowaniu każda zgromadzona na nim złotówka sama na siebie zarabia. Nawet wtedy, kiedy Ty odpoczywasz. W zależności od swoich możliwości możesz wpłacać pieniądze na rachunek oszczędnościowy regularnie (np. raz w miesiącu) lub jedynie od czasu do czasu. Wszystkie zgromadzone na nim środki są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a wypłata – w przeciwieństwie do lokaty – nie powoduje utraty odsetek. Jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki, nic nie stanie na przeszkodzie, abyś w dowolnym momencie zasilił swój portfel pieniędzmi z konta oszczędnościowego.

Dlaczego warto założyć rachunek oszczędnościowy właśnie teraz?

Aby walczyć z galopującą od miesięcy inflacją, w październiku 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od lat zdecydowała o podniesieniu wartości stóp procentowych. Od tamtego momentu stopy procentowe zdrożały jeszcze kilkukrotnie. Efektem podwyżek są nie tylko wyższe raty kredytów, ale także wyższe oprocentowanie kont oszczędnościowych. Gromadzenie oszczędności na oprocentowanym rachunku bankowym jest dziś zdecydowanie bardziej opłacalne niż kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Jeśli od dawna rozważałeś zmotywowanie swoich oszczędności do zarabiania, to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić.

Zanim wybierzesz rachunek oszczędnościowy – 4 kluczowe kwestie

Rachunek oszczędnościowy to popularny produkt finansowy oferowany przez większość banków. Wybór tego jedynego warto poprzedzić rzetelnym porównaniem dostępnych propozycji. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

1. Wartość oprocentowania. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższe zyski. Pierwszym krokiem powinno być więc wyselekcjonowanie najwyżej oprocentowanych rachunków oszczędnościowych. Weryfikując wartość odsetek, sprawdź koniecznie, czy obowiązuje jedynie dla określonej, czy dla całej zgromadzonej na rachunku kwoty. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, wynikających z niższych niż oczekiwałeś zysków.

  1. Koszty prowadzenia rachunku. Dobry rachunek oszczędnościowy powinien sprzyjać gromadzeniu oszczędności, a nie ich wydawaniu. Wysokie oprocentowanie nie powinno iść więc w parze z równie wysokimi kosztami prowadzeniami rachunku. Idealnie, aby założenie i prowadzenie konta oszczędnościowego były zupełne darmowe – bez żadnych warunków.
    3. Koszty przelewów wychodzących. Większość banków umożliwia wykonanie jedynie jednego darmowego przelewu w miesiącu. Wszystkie kolejne są dodatkowo płatne – od kilku aż do kilkunastu złotych za pojedynczy transfer. Jeśli wybierzesz przypadkowe konto i nie będziesz o tym wiedział, koszty wypłat szybko zjedzą wypracowane zyski. Chcesz uniknąć takiego scenariusza? Poszukaj banku, który zapewni możliwość wykonania dowolnej liczby przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat.
  2. Sposób założenia rachunku. Banki umożliwiają dziś założenie rachunku oszczędnościowego nie tylko w oddziale, ale także online i przez aplikację mobilną. Aby postawić kropkę nad i, wybierz ten dostosowany do Twoich preferencji.Wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe pomoże Ci zbudować finansowe bezpieczeństwo i ochroni Twoje oszczędności przed inflacją. Szyte na miarę pozwoli realizować plany, cele i marzenia – bez obaw o przyszłość.

    Źródło:
    https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/konta-oszczednosciowe-czym-sa-i-kiedy-warto-je-zalozyc/qr4mdrp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here