Systemy informatyczne wykorzystywane na produkcji

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wszystko staje się coraz bardziej skomputeryzowane i nie zapowiada się, aby ten trend miał zwolnić. Systemy Scada oraz systemy Mes są najbardziej popularnymi oprogramowaniami pozwalającymi na skomputeryzowanie naszych maszyn.

Systemy Mes oraz Scada

Słysząc skrót Scada wiele osób może czuć swego rodzaju strach i odrzucenie, ponieważ wydaje się to skomplikowane. Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Systemy Scada, to z angielskiego: Supervisory Control and Data Acquisition, co możemy przetłumaczyć jako nadrzędne sterowanie i pozyskiwanie danych. Jak sama nazwa mówi, system ten ma za zadanie kontrolę nad maszyną oraz pozyskiwanie z niej danych. Dane pochodzą z urządzeń pomiarowych, takich jak m.in.:

  • Sensory
  • Czujniki
  • Sterowniki PLC

Dzięki nim oprogramowanie może w jak najlepszy sposób zarządzać maszyną.

HMI a Scada

Panel HMI Scada to interfejs, który jest swego rodzaju łącznikiem pomiędzy operatorem a maszyną i jej oprogramowaniem. Interfejs HMI daje możliwość ręcznego sterowania maszyną poprzez pracownika. Jednakże w systemie HMI Scada, to właśnie Scada jest oprogramowaniem, które góruje nad ręcznym sterowaniem.

Zadania oprogramowania Scada

Jego zadaniem jest nie tylko sterowanie maszyną oraz pozyskiwanie danych z jej pracy. Są one dodatkowo analizowane oraz raportowane, dzięki czemu nie musimy własnoręcznie analizować danych dla każdej maszyny. Jest to szczególnie przydatne w większych zakładach, gdzie znajdują się duża ilość maszyn. Aby, przeanalizować dane z kilku lub nawet kilkudziesięciu maszyn musielibyśmy poświęcić dużą ilość naszego cennego czasu, który możemy spożytkować w inny sposób. Dzięki rozwiązaniu, jakim jest system Scada możemy zaoszczędzić dużą ilość czasu, a przy okazji otrzymać szczegółowy raport z pracy naszej maszyny, w którym zostały uwzględnione obszary wymagające poprawy, tak aby wyposażenie naszej firmy działało jak najwydajniej.

Wszystkie dane są analizowane nie tylko przez oprogramowanie Scada, ale również przez wielu certyfikowanych specjalistów, więc nie jesteśmy zdani tylko na łaskę oprogramowania.

Możemy się obawiać o bezpieczeństwo naszych danych, co zresztą jest całkiem normalne. W systemach są zastosowane światowe standardy cyberbezpieczeństwa, które zapewnią najwyższe bezpieczeństwo plikom oraz raportom z naszych maszyn, dzięki czemu nie musimy się martwić o ich bezpieczeństwo.

Podsumowując, warto przyjrzeć się systemowi Scada, który będzie szczególnie przydatny dla dużych zakładów produkcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here