Ubezpieczenie pomostowe a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem finansowym, które może generować więcej dodatkowych opłat. Odczuwalnym wydatkiem okołokredytowym jest tzw. ubezpieczenie pomostowe. Jeżeli planujesz kupno mieszkania lub budowę domu z pomocą banku, warto najpierw dokładniej przyjrzeć się specyfice takiego dodatkowego kosztu. Czym jest właściwie ubezpieczenie pomostowe i kogo chroni? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz na portalu SprawdzonyEkspert.pl.

Znaczenie ubezpieczenia pomostowego w kredycie hipotecznym

Pojęcie ubezpieczenia pomostowego nie jest wszystkim dokładnie znane. Najczęściej spotykają się z nim kredytobiorcy decydujący się na wzięcie kredytu w celu kupna nieruchomości. Pomocą wtedy służy im kalkulator kredytu hipotecznego. Ważne jest, by mieć na uwadzę, że ubezpieczenie pomostowe ma duży wpływ na wysokość kredytu, o jaki ubiega się dany kredytobiorca.

Banki udzielają swoim klientom kredytów hipotecznych, jednak aby tego dokonać, muszą one odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek ich niewypłacalności. Takie zabezpieczenie gwarantuje wpis do księgi wieczystej. Zanim wpis zostanie dokonany mija kilka tygodni, wtedy też bank od razu po zawarciu umowy kredytowej jest zobowiązany do wypłaty środków pieniężnych. W celu uniknięcia sytuacji, w której może okazać się, że bank będzie stratny, wprowadzone zostało ubezpieczenie pomostowe kredytu do czasu uzyskania wpisu do hipoteki. Z tego względu, ten rodzaj ubezpieczenia jest gwarancją odszkodowania za możliwą utratę praw do hipoteki. Podsumowując, ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego chroni bank przed ewentualnym niewywiązaniem się klienta ze spłaty kredytu.

Czy ubezpieczenie pomostowe jest konieczne?

Zazwyczaj ubezpieczenie kredytu nie jest przymusowe, natomiast w przypadku ubezpieczenia pomostowego sprawa wygląda nieco inaczej. Niestety, jest ono w większości przypadków obowiązkowe. Dla banku najważniejsze jest zabezpieczenie swoich pieniędzy. Pocieszający jest jednak fakt, że jest to ubezpieczenie czasowe, czyli obowiązuje do momentu ustanowienia wpisu do księgi wieczystej.

ubezpieczenie pomostowe

Ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?

Wysokość ubezpieczenia pomostowego ustalana jest przez dany bank, stąd też jego marża nie jest stała. W większości przypadków wynosi ona od 1% do 2%. NIektóre banki praktykują jednorazową opłatę w postaci marży, której wysokość stanowi wyznaczony odsetek kwoty kredytu. Ta kwota jest zabezpieczeniem dla banku aż do momentu uzyskania wpisu do hipoteki.

Jak długo należy opłacać ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe może być pobierane przez bank wyłącznie do momentu ustanowienia wpisu w księdze wieczystej. Do tej też chwili jest ono opłacane przez kredytobiorcę. Jeśli bank pobiera ubezpieczenie pomostowe po dniu, w którym nastąpił wpis do księgi, to jest to niezgodne z prawem.

Gdzie szukać profesjonalistów, którzy pomogą nam w przypadku kredytu hipotecznego?

Dzięki portalowi SprawdzonyEkspert.pl jesteś w stanie znależć fachowców, którzy znają się na przepisach, posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w udzielaniu kredytów. Eksperci doradzą Ci i przeanalizują stan Twoich finansów, dzięki czemu wybiorą dla Ciebie najlepszą ofertę. Na stronie internetowej SprawdzonyEkspert.pl możesz znaleźć specjalistę w województwie, w którym mieszkasz. Portal wyposażony jest w katalog ekspertów służących pomocą w udzielaniu kredytów i nie tylko. Przy wyborze danego fachowca pomogą Ci rekomendację innych osób, które skorzystały z danej usługi. Dodatkowo, na profilu każdego specjalisty zostały wypisane wszystkie sprawy, którymi zajmował się on dotychczas. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, wypełnij formularz na stronie https://sprawdzonydoradca.pl/miasto/59-lodz i skontaktuj się z danym ekspertem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here