komputer

Swego czasu, żeby zagrać w najnowsze gry trzeba było dysponować konsolą lub odpowiednio mocnym komputerem gamingowym. Obecnie doszła jeszcze druga możliwość – można streamować gry, tak jak dotychczas streamowaliśmy tylko filmy czy seriale, za pomocą specjalnych usług, takich jak Google Stadia czy GeForce Now. Pojawia się w związku z tym poważny dylemat: co lepiej zrobić, kupić komputer gamingowy czy wykupić usługę streamingu gier?

Komputer gamingowy ma szersze możliwości

Komputer gamingowy charakteryzuje się dużą ilością pamięci RAM, potężnym procesorem i mocną kartą graficzną. Przyda się to przede wszystkim w grach, ale nie tylko. Taki dobrze zbudowany komputer będzie także nieźle się nadawał do montażu wideo, projektów graficznych, modelowania 3D czy pracowania na kilkudziesięciu kartach na przeglądarce bez zacinania się i innych uciążliwości.

Na słabszym komputerze można co prawda streamować gry na wysokich ustawieniach graficznych, ale przy innych czynnościach wyraźnie odczujemy, że nasz komputer nie jest tak dobry, jak mógłby być. Jeśli więc poza graniem chcemy robić na komputerze również inne zasobożerne rzeczy, mimo wszystko mocny komputer może być lepszą opcją niż usługa streamingowa.

Jeśli jednak nie zależy nam z żadnego względu na mocnym komputerze, to streaming gier może być dobrą opcją. Jest niewątpliwie znacznie tańszy – dobry komputer to kwestia co najmniej kilku tysięcy, a streaming gier kosztuje średnio kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Dużo zależy od szybkości internetu

Do prawidłowego działania usługa streamingowa wymaga szybkiego i stabilnego połączenia z Internetem. Więcej na temat wymagań, a także zalet i wad popularnych usług streamingowych można przeczytać na portalach technologicznych, takich jak Tech Polska. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest GeForce Now, a szumnie zapowiadana w zeszłym roku Google Stadia cieszy się złą sławą.

Obecnie szybki Internet jest coraz łatwiej dostępny, ale są osoby, które nie mogą na niego liczyć, na przykład osoby zamieszkujące tereny wiejskie. W ich przypadku usługi streamingu gier nie mają sensu, ponieważ będą występować znaczące i odczuwalne opóźnienia w transmisji, utrudniające rozgrywkę.

Streaming wyklucza granie offline

Większość graczy ma obecnie w każdym momencie dostęp do Internetu, ale mimo wszystko może się zdarzyć, że Internet zniknie, na przykład z powodu awarii łącza. Mając komputer gamingowy w takiej sytuacji nie pogramy w gry sieciowe, ale za to bez problemu będziemy mogli pograć w grysingle player nie wymagające ciągłego połączenia z Internetem. W przypadku usług streamingowych nie ma takiej możliwości, ponieważ aby działać, wymagają one połączenia z siecią, zarówno w przypadku gier single player, jak i multiplayer.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, co jest lepsze – komputer gamingowy czy streaming gier. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Decyzję powinniśmy podjąć na podstawie swoich możliwości finansowych, szybkości Internetu i tego, co planujemy na komputerze robić poza graniem w gry. Warto sugerować się poradami ekspertów, które znaleźć można na przykład na portalu Tech Polska. Pozwoli to uniknąć podjęcia złej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here