Jak zapytać o pracę?

Co zrobić w sytuacji kiedy wśród ogłoszeń z ofertami pracy nie ma tego co by odpowiadało naszym indywidualnym upodobaniom a przede wszystkim umiejętnościom? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie osobiste odwiedzenie interesujących Cię miejsc pracy i po prostu zapytanie o to czy przypadkiem pracodawca nie poszukuje dodatkowych rąk do pracy. Jak zrobić to w taktowny sposób, tak by wypaść jak najlepiej? Jak rozmawiać, co mieć przy sobie i jak się ubrać? O tym wszystkim opowiemy Ci już za chwilę, skorzystaj z naszych cennych wskazówek a na pewno w niedługim czasie znajdziesz odpowiednie zatrudnienie.

Czy wypada zapytać?

Przechodzisz obok ulubionego butiku z odzieżą, salonu kosmetycznego lub sklepu z częściami samochodowymi i zastanawiasz się czy wypada wejść do środka i zapytać się o pracę, skoro nigdzie nie widniało żadne ogłoszenie? Jak najbardziej, w końcu do odważnych świat należy – jeżeli nie spróbujesz to się nie przekonasz. Być może właściciel danej firmy kilka dni temu podjął decyzję, że zatrudni jeszcze jedną osobę do pracy a może pod wpływem Twoich chęci dopiero ją podejmie.
Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, warto byłoby się do tego odpowiednio przygotować? Jak? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Jak zapytać o pracę?

Zanim zapytasz o pracę

Choć wydawać by się mogło, że nie jest to nic nadzwyczajnie trudnego oraz skomplikowanego, to nie wypada wchodzić „od tak” prosto z ulicy do firmy i pytać się o pracę. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie ma znaczenie – to jak zostaniesz spostrzeżony przez pracodawcę oraz innych pracowników może zaważyć na Twoim dalszym losie.
Może zaczniemy od tego co najbardziej rzuca się w oczy przy pierwszym kontakcie. Chodzi tutaj oczywiście o wygląd, pomimo tego, że nie będzie to typowa rozmowa kwalifikacyjna pamiętaj o tym aby ubrać się schludnie i czysto, zadbaj o fryzurę oraz delikatny makijaż, postaraj się wyglądać profesjonalnie, dzięki czemu wzbudzisz uznanie i szacunek innych.

Punkt drugi to dokumenty jakie powinieneś mieć przy sobie. Musisz być przygotowany na każdą ewentualność, dobrze by było gdybyś przygotował swój życiorys zawodowy, czyli popularne CV oraz list motywacyjny – taką postawą z pewnością sobie zapunktujesz. Informacje o tym jak w prawidłowy sposób stworzyć CV znajdziesz w dostępnych na naszej stronie wpisach związanych z tym tematem – koniecznie zapoznaj się z ich ciekawą treścią.

Przygotuj się na spotkanie z samym właścicielem, być może będzie on akurat w swoim gabinecie i ktoś z pracowników pokieruje Cię od razu do niego. Wówczas możesz liczyć się z tym, że oprócz pytania o zatrudnienie jakie padnie z Twojej strony, będziesz musiał odpowiedzieć na pytania zadawane Tobie. Mogą one dotyczyć posiadanych umiejętności, wykształcenia czy zdobytego doświadczenia ale nie tylko. Pracodawca może zadać też kilka pytań dotyczących historii firmy by sprawdzić Twoje faktyczne zainteresowanie objęciem konkretnego stanowiska.

Jak widać pytać o pracę zawsze warto, należy tylko pamiętać o odpowiednim podejściu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here