Studia czy praca?

To pytanie pojawia się w głowie każdego młodego maturzysty, który staje przed jednym z najpoważniejszych wyborów w swoim życiu. Które rozwiązanie będzie najlepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, w tym wypadku dużo zależy od nas samych. Dzisiaj podpowiemy Ci na co należy zwrócić uwagę dokonując ostatecznego wyboru. Zainteresowany? Zapraszamy dalej.

Po szkole do pracy czy na studia?

Podjęcie tej decyzji nie jest wcale takie proste jakby się mogło wydawać. Znaczna część absolwentów szkół średnich nie ma wyboru z powodu trudnej sytuacji finansowej postanawiają po liceum od razu poszukać pracy zarobkowej. Co kiedy jednak możemy dokonać takiego wyboru? Co będzie lepsze i korzystniej wpłynie na naszą przyszłość? Zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje zalety ale ma też i wady, z którymi trzeba się liczyć.

Poszukiwanie zatrudnienia zaraz po szkole średniej jest trudne. Pracodawcy niechętnie zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne młode osoby, które nie posiadają ani żadnego doświadczenia ani wyższego wykształcenia. Są również wyjątki, niektóre firmy stawiają właśnie na młodych i zdolnych pracowników, którzy wniosą odrobinę świeżości a dzięki swojej pomysłowości przyczynią się do rozwoju firmy.
Rozpoczęcie pracy zaraz po liceum będzie pierwszym krokiem w „dorosłym życiu”. Posiadanie własnych pieniędzy pozwoli Ci się odciąć od pomocy innych a zwłaszcza rodziców, bycie samodzielnym i niezależnym w tak młodym wieku bardzo korzystnie wpływa na rozwój osobisty.

Wykształcenie wyższe daje szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy ale nauka na studiach wiąże się z kolei z dużym wydatkiem. Edukacja w szkole wyższej trwa zazwyczaj trzy lub pięć lat, wszystko zależy od kierunku jaki wybierzesz oraz stopnia studiów jaki chcesz ukończyć. Wyróżnić możemy:
– studia I stopnia trwające trzy lata, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata;
– studia II stopnia trwające dwa lata, są kontynuacją studiów I stopnia, kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Jeżeli nie stać Cie na studia a nie chciałbyś przerywać swojej edukacji to w takiej sytuacji warto byłoby złożyć podanie o przyznanie stypendium socjalnego, które pokryło by koszty związane z nauką na studiach.
Studia dadzą Ci dyplom, wiedzę oraz kierunkowe wykształcenie, zastanawiasz się co oprócz wysokich kosztów jest wadą nauki na studiach? Znaczna większość studentów narzeka na problemy ze znalezieniem pracy – tak to prawda, pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby bez doświadczenia.

Studia czy praca?

A może praca na studiach?

Wśród naszej młodzieży nie brakuje chętnych, którzy potrafią połączyć naukę z pracą. Z pewnością jest to postawa godna podziwu, wymagająca wielu poświęceń i wyrzeczeń. Decydując się na taki krok musisz liczyć się z tym, że Twoje życie towarzyskie zostanie zepchnięte na dalszy plan. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na jednoczesne kontynuowanie nauki oraz zdobywanie doświadczenia. Firmy bardzo chętnie zatrudniają studentów nie tylko w ramach pracy zarobkowej ale także i odbycia odpowiednich praktyk zawodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here