Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Od kilku miesięcy pracujesz w oparciu o umowę zlecenie a może właśnie rozważasz podjecie zatrudnienia jako potencjalny zleceniobiorca? Zastanawiasz się czy czas przepracowany na podstawie umowy cywilnoprawnej zostanie Ci wliczony w staż pracy? Dzisiaj dowiesz się czym tak naprawdę jest staż pracy oraz jakie korzyści ze sobą niesie. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Umowa zlecenie z punktu prawnego

Jak już zapewne wiesz, umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, do której odnoszą się przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym. Podmiotami, pomiędzy którymi zostaje zawarta umowa są zleceniodawca (pracodawca) oraz zleceniobiorca (osoba zatrudniona). Każda ze stron ma swoje obowiązki oraz prawa. Zastanawiasz się o czym mowa? Zleceniobiorca podpisując umowę zobowiązuje do wykonywania określonych czynności na rzecz zleceniodawcy, który w zamian za to zobowiązany jest do wypłaty należnego wynagrodzenia oraz odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS.

Czym jest staż pracy?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Staż pracy to nic innego jak czas przepracowany na danym stanowisku. Dzielimy go na tzw. okresy pracownicze, które unormowane są poprzez artykuły Kodeksu Pracy. Uzyskanie odpowiedniego stażu pracy umożliwia przejście na wcześniejszą emeryturę ale nie tylko. Od ilości okresów pracowniczych zależy także ilość dni przeznaczonych na urlop wypoczynkowy oraz wychowawczy.

Do okresów pracowniczych zaliczyć możemy m.in. te przebyte na:
– umowie o pracę,
– umowie wyboru, powołania oraz mianowania,
– czynnej służbie wojskowej,
– pracy w gospodarstwie rolnym,
– pracy za granicą,
– studiach doktoranckich, zakończonych uzyskaniem tytułu „doktora”,
– pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendiów naukowych oraz socjalnych.

Z powyższych informacji łatwo wywnioskować, że praca na umowie zlecenie niestety ale nie zostanie Ci wliczona w staż pracy. Zastanawiasz się jakie konsekwencję z tego płyną? Odpowiedź na to pytanie poznasz już za chwilę.

Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Staż pracy a umowa zlecenie

Skoro już wiesz, że od stażu pracy zależy ilość dni urlopowych oraz możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę to teraz pewnie zastanawiasz się jak te kwestie wyglądają w przypadku umów zlecenie, które jak wiemy do owego stażu pracy nie są wliczane.

Zaczniemy od emerytury – o nią ubiegać będziesz mógł się dopiero w momencie uzyskania odpowiedniego progu emerytalnego. Obecnie jest to 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. Od roku 2017 każdy zleceniodawca zatrudniający zleceniobiorców zobowiązany jest do odprowadzania składek emerytalnych oraz rentowych a jak wiesz od ich wysokości zależeć będzie wysokość Twojej przyszłej emerytury.

Co do kwestii urlopu, to ilość odpłatnych dni wolnych od pracy należy zawrzeć w treści umowy, tak by uniknąć późniejszych nieporozumień z potencjalnym pracodawcą. Pracując na pełen etat na umowę o pracę, to pracownik do wykorzystania w ciągu jednego roku ma aż 26 dni, w przypadku umowy zlecenie może być podobnie, zwłaszcza kiedy osoba zatrudniona została na czas nieokreślony a wykonywana przez nią praca ma charakter stały oraz regularny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here