Praca zdalna - co to?

Chciałbyś znaleźć taką pracę, którą mógłbyś wykonywać w domu w dowolnych godzinach, wyznaczonych przez samego siebie? Zastanawiasz się czy możliwe jest wykonywanie obowiązków zawodowych poza budynkiem firmy, w której pracujesz lub dopiero będziesz pracował? Otóż tak, jak najbardziej a ten konkretny rodzaj pracy nazywany jest pracą zdalną. Dzisiaj poznasz plusy i minusy podejmowania pracy zdalnej, zainteresowany? Zapraszamy dalej.

Praca zdalna w teorii

Ideologią pracy zdalnej jest wykonywanie obowiązków służbowych przez pracownika poza siedzibą firmy lub przedsiębiorstwa, bardzo często jest ona nazywana po prostu pracą w domu. Osoba pracująca zdalnie sama decyduje o sposobie oraz godzinach jej wykonywania, w tym konkretnym przypadku ma pełną swobodę oraz kontrolę nad swoimi obowiązkami.
W większości wypadków aby móc pracować zdalnie osobie zatrudnionej wystarczy laptop lub komputera oraz stały dostęp do internetu. Umową wiążącą pracownika zdalnego jest jeden z rodzajów umów cywilnoprawnych np. umowa zlecenie lub umowa o dzieło.

Rodzaje pracy zdalnej

Niewiele osób wie, że pracę zdalną można podzielić na kilka rodzajów a w zasadzie na trzy, które różnią się od siebie celem wykonywanej pracy oraz objętym stanowiskiem przez pracownika zdalnego.

Wyróżniamy:
– pracę zdalną tradycyjną, czyli taką wykonywaną dla firm z całej Polski oraz tych zlokalizowanych poza jej granicami. Najczęstszymi zawodami jakimi można się spotkać w tym konkretnym wypadku są dziennikarze, pisarze, tłumacze, copywriterzy, graficy komputerowi, osoby zajmujące się grafiką oraz projektowaniem stron www a także ludzie z branży marketingowej.
– pracę zdalną w ramach własnego biznesu, taki rodzaj pracy wykonują w dużej mierze freelancerzy, są to osoby prowadzące własne blogi czy kanały na popularnej platformie You Tube.
– pracę zdalną w ramach prowadzenia sklepu internetowego, czyli sprzedaży produktów innych osób a także nawiązywanie nowych kontaktów w ramach zwiększenia sprzedaży.

Praca zdalna - co to?

Plusy pracy zdalnej

Za największą zaletę pracy zdalnej uważana jest duża oszczędność czasu, pracując w domu nie tracisz go na dojazdy czy dojście do firmy, po prostu siadasz przed komputerem i zaczynasz działać. Tutaj pojawia się drugi plus, czyli praca w dowolnych godzinach i w dowolnym miejscu. To Ty decydujesz o jakiej porze dnia i w jakim miejscu zajmiesz się zleceniem.
Pracując w domu będziesz mógł więcej czasu spędzić z rodziną, ten rodzaj pracy polecany jest w szczególności młodym matkom, które chcą mieć na oku swoje małe pociechy.
A co z „dress codem” ? W sytuacji kiedy mówimy o pracy zdalnej nie musisz martwić się o wyjściowy biurowy ubiór, w końcu nikt z firmy Cię nie zobaczy – noś się wygodnie i skup się na pracy!

Minusy pracy zdalnej

Zastanawiasz się czy praca w domu może mieć jakiekolwiek wady? Otóż tak, do jednej z nich zaliczyć należy wykazanie się dużą samodyscypliną oraz systematycznością. Warto w tym celu wyznaczyć sobie określoną liczbę godzin i przedział w jakich wykonywać będziesz swoje obowiązki. Umiejętność dobrego gospodarowania czasem w tym wypadku to podstawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here