Czy możliwe jest ubezpieczenie prywatnych dzieł sztuki

Jesteś wielbicielem sztuki pod każdą postacią? Gromadzisz w swoim mieszkaniu unikaty i kolekcje, których wartość może wynieść dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych? Nie zapomnij o ich ubezpieczeniu! Sprawdź, jak możesz zabezpieczyć swój majątek przed ogromną stratą dzięki wsparciu agentów Eurofinance.

Czym jest dzieło sztuki według towarzystw ubezpieczeniowych?

Zastanawiasz się, czy Twoje zbiory w ogóle można ubezpieczyć? Każda z firm ubezpieczeniowych stosuje własną definicję dzieła sztuki, w związku z czym może się okazać, iż nie każdy ubezpieczyciel będzie skłonny objąć polisą tę część Twojego majątku. Aby dany przedmiot uznać za dzieło sztuki, musi on między innymi:

  • pod wszelką wątpliwość być oryginałem,
  • jego autorem musi być znany artysta,
  • nie może być stworzone z materiałów łatwo biodegradowalnych,
  • mieć wartość pieniężną (oceni to rzeczoznawca).

Dziełem sztuki może być malowidła, rysunki, ryciny, kolekcje, kolaże, porcelana, trofea myśliwskie, rzeźby, posągi, fotografie, znaczki, tkaniny, monety, gobeliny i inne. Oznacza to, że definicja zazwyczaj jest bardzo szeroka i warto dowiedzieć się, czy nasz konkretny przedmiot lub kolekcja zostanie wzięty pod uwagę.

Zapoznaj się również z następującym wpisem na blogu o ubezpieczaniu dzieł sztuki: https://eurofinance.info.pl/blog/mienie-ruchome/czy-mozliwe-jest-ubezpieczenie-dziel-sztuki/

Jak ubezpieczyć dzieła sztuki?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem, gdy chcemy objąć polisą posiadane dzieła, jest ubezpieczenie majątkowe. Zakładamy, że nasza kolekcja lub okazy znajdują się w naszym domu, który chcemy ubezpieczyć. Wówczas musimy wybrać taką ofertę, która obejmuje tak zwane ruchome mienie. To nie tylko dzieła sztuki, ale także sprzęty, meble, elementy wykończeniowe, biżuterię, pozostawioną gotówkę czy nawet zwierzęta domowe. Musimy jednak dopilnować, aby dzieło sztuki było wpisane na listę istotnych przedmiotów ubezpieczenia. Polisa powinna chronić nasze finanse przed konsekwencjami takich zdarzeń jak:

  • pożar,
  • zalanie,
  • kradzież (ze śladami włamania lub bez), dewastacja,
  • uszkodzenie w czasie akcji ratowniczych,
  • stłuczenie.

Koszt polisy mieszkaniowej/na dom wynosi od kilkuset do ponad tysiąca złotych. W niektórych wypadkach ubezpieczyciel może wydać zgodę na podpisanie umowy, która będzie obejmować jedynie dzieło sztuki, ale rzadko ma to miejsce i tylko w wypadku wyjątkowych okazów.

Przeczytaj także o ubezpieczaniu instrumentów muzycznych: https://eurofinance.info.pl/blog/mienie-ruchome/co-obejmuje-ubezpieczenie-instrumentow-muzycznych/

Wyłączenia odpowiedzialności

Obecność wartościowego dzieła sztuki w domu lub mieszkaniu może sprawić, że towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci uwagę na to, jak jest zabezpieczona nasza nieruchomość. Może to oznaczać, iż firma będzie oczekiwać zamontowania drzwi i okien antywłamaniowych, systemu monitoringu, alarmu i tym podobnych. Jeśli nie spełnimy tych warunków, a dzieło sztuki zostanie skradzione, to ubezpieczyciel nie wpłaci nam odszkodowania. Podobnie będzie w wypadku, gdy okaz ulegnie zniszczeniu z powodu niewłaściwej konserwacji lub jej braku. Firmy zabezpieczają się również na wypadek działań celowych, które prowadzą do wymuszenia wypłaty odszkodowania. Warto przy tym pamiętać, iż w razie powstania szkody lub kradzieży musisz ją natychmiast zgłosić, w przeciwnym wypadku ubezpieczyciel może nie uznać roszczeń.

Masz cenne okazy, które chcesz chronić stosowną polisą? Zgłoś się do Eurofinance w Ursynowie https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-warszawa-ursynow/, gdzie pomożemy Ci wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie majątkowe. Korzystamy z propozycji kilkunastu sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych i wiemy, jak odszukać tę jedną, idealną ofertę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here