Symptomy uzależnienia od hazardu

Chociaż zaburzenia związane z grami hazardowymi są powszechne, wiele osób nie rozpoznaje od razu oznak uzależnienia u współmałżonka, krewnego, bliskiego przyjaciela lub kolegi z pracy. Na co należy zwrócić uwagę?

Czasami uzależnienie może zacząć się od kompulsywnego uprawiania hazardu. Chociaż zaburzenia związane z grami hazardowymi są powszechne, wiele osób nie rozpoznaje od razu oznak uzależnienia u współmałżonka, krewnego, bliskiego przyjaciela lub kolegi z pracy. Ludzie z uzależnieniami mogą wyglądać bardzo różnie, w zależności od cech osobowości, sposobu, w jaki nałóg wpływa na ich funkcjonowanie i to, czy uzależnienie jest powiązane z innymi zaburzeniami, np. problemami ze zdrowiem psychicznym.

Uzależnienie od hazardu jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się utratą kontroli nad grą, prowadzącą do kompulsywnego zachowania, pomimo negatywnych, a czasem niszczących konsekwencji.

Oto 10 oznak uzależnienia:

  • Zaniedbywanie ważnych obowiązków osobistych lub zawodowych;
  • Izolowanie się od rodziny i przyjaciół;
  • Nowe problemy finansowe;
  • Kłamstwo lub kradzież pieniędzy od rodziny, przyjaciół lub z innych źródeł;
  • Zmiany w nawykach żywieniowych, wadze lub trybie snu;
  • Częste zmiany nastroju;
  • Fizyczne pragnienia;
  • Kłopoty z prawem;
  • Częste wizyty w szpitalu;
  • Obiecywanie sobie, że przestanę grać “od jutra”.

Hazard staje się obsesją

Osoba uzależniona nie jest w stanie oderwać myśli od hazardu. Widać to również w nastawieniu do gier, kiedy człowiek ma obsesję na ich punkcie i nie przejmuje się opiniami innych. Hazardzista poświęca każdą wolną chwilę na szukanie nowych sposobów osiągnięcia zysku, bez przerwy analizuje wyniki meczów, pokerowe układy kart, taktyki innych graczy. Jest to wyraźny znak problemu z nałogiem.

Brak konsekwencji

Rzucenie hazardu może być decyzją lub działaniem. Osoba uzależniona może zdecydować się na rzucenie hazardu, ale nie może zmusić się do zaprzestania tego czynu. Kiedy próbuje przestać grać, zdaje sobie sprawę, że nie może.

Przegrane nie zniechęcają do dalszej gry

Hazard to gra z dwoma możliwymi wynikami: wygraną lub przegraną. Strata może być ogromna i może wymagać powstrzymania się od hazardu przez jakiś czas. Jednak, gdy gracz nadal angażuje się w gry hazardowe, pomimo znaczącej przegranej, bez wątpienia jest osobą uzależnioną od hazardu.

Objawy odstawienia

Każde uzależnienie ma objawy odstawienia, które pojawiają się po wyjściu z nałogu. Mogą to być oznaki depresji, gdy nie można uzyskać dostępu do gier hazardowych, a także niepokój, choroba i smutek.

Skrajne emocje podczas gry

Ten znak jest jednym z tych, które mogą być niebezpieczne dla gracza. Niektórzy hazardziści mają trudności z osiągnięciem szczęścia, dopóki nie zaangażują się w hazard. Takie działanie jest zaburzeniem behawioralnym. Gry nie powinny być źródłem szczęścia ani smutku.

Ukrywanie swojego nastawienia do hazardu

Legalność hazardu jest uzależniona od kraju lub społeczności. Jeśli gracz czuje konieczność ukrywania swojego zachowania w środowisku, w którym hazard jest legalny, jest to oznaka uzależnienia. Kolejnym niepokojącym sygnałem jest stanowcze zaprzeczanie uprawiania hazardu wbrew mocnym dowodom.

Objawy odstawienia

Długi i bankructwo

Złe nastawienie do hazardu może doprowadzić do ogromnej utraty pieniędzy. W rezultacie taki gracz będzie zmuszony do życia z problemami finansowymi i długami. Jeśli hazardzista z trudem może pozwolić sobie na grę, jest to oznaka uzależnienia. Taka osoba może pożyczać pieniądze od bliskich i znajomych, byle tylko mieć środki na dalszą grę. Niezdolność do płacenia rachunków i pokrycia podstawowych wydatków to kolejne potwierdzenie nałogu.

Poczucie winy

Hazard jest zajęciem pełnym zabawy, ponieważ wiąże się z rozrywką. Stwarza możliwość wygrania prawdziwych pieniędzy. Oznaką uzależnienia jest doświadczenie poczucia winy lub wyrzutów sumienia po grze, które mogą wynikać z poniesionej straty.

Pomimo odczuwania negatywnych emocji, taka osoba może nadal grać i przegrywać. Jest to hazard kompulsywny, który wymaga specjalistycznej pomocy.

Zaburzenia zachowania

Kiedy człowiek staje się uzależniony od hazardu, jego zachowanie jest jednym z wyznaczników nałogu. Pojawiają się zaburzenia, wahania nastrojów, wybuchy nieuzasadnionego gniewu. Taka sytuacja może mieć bardzo negatywny wpływ na wszelkie kontakty towarzyskie i pracę. Wymienione dysfunkcje są wyraźnymi znakami, że należy szukać pomocy.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Uzależnienie od gier jest nieuniknione, kiedy człowiek nie jest w stanie kontrolować swojej aktywności hazardowej. Hazard jest pełen zabawy i rozrywki, co sprawia, że łatwo się od niego uzależnić. Najlepszym sposobem jest wprowadzenie środków zapobiegawczych, takich jak limity kwot przeznaczanych na gry hazardowe, odpowiedzialna gra, czy możliwość nałożenia blokady na konto gracza po spełnieniu kilku ustawionych wcześniej kryteriów.

W przypadku zaobserwowania oznak uzależnienia należy niezwłocznie szukać profesjonalnej pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here