Co to jest praca nakładcza?

Pierwszy raz spotkałeś się właśnie z takim rodzajem zatrudnienia? Zastanawiasz się czym jest praca nakładcza oraz jakie są jej cechy charakterystyczne? Dzisiaj nieco bardziej zagłębimy się w ten temat, pokażemy Ci jakie są prawa i obowiązki osób pomiędzy, którymi zawarta została umowa o pracę nakładczą, pokrótce omówimy jej wady i zalety.

Czym jest praca nakładcza?

Praca nakładcza ma również inną nazwę, bardzo często określana jest mianem pracy chałupniczej, czyli pracy, którą osoba zatrudniona wykonuje w warunkach domowych. W większości przypadków praca ta polega na tworzeniu z dostarczonych uprzednio materiałów konkretnych przedmiotów.

Ten rodzaj pracy patrząc na niego z punktu prawnego daje osobie zatrudnionej podobne uprawnienia oraz przywileje do tych, które nabywa się w momencie zawarcia standardowej umowy o pracę lub umowy o dzieło. Różnica dotyczy jedynie sposobu wynagrodzenie, nie jest ono stałe – jego wysokość ściśle uzależniona jest od ilości wykonanej przez pracownika pracy w danym przedziale czasowym.
Do pracy nakładczej nie odnoszą się ani przepisy Kodeksu Pracy ani przepisy Kodeksu Cywilnego. Praca chałupnicza jest unormowana poprzez oświadczenie Rady Ministrów z dnia 31.12.1975 roku.

Praca nakładcza – cechy charakterystyczne

Chcesz poznać prawa oraz obowiązki każdej ze stron pomiędzy, którymi zawarta została umowa o pracę nakładczą (chałupniczą)? Jak już wiesz ten rodzaj pracy wykonywany jest w miejscu zamieszkania potencjalnego pracownika. Stronami są zlecający, czyli pracodawca oraz wykonawca – osoba poszukująca zatrudnienia.
Do obowiązków zlecającego należy dostarczenie wykonawcy wszystkich niezbędnych materiałów, które umożliwią mu wykonanie określonych czynności, w wyniku których uzyskany zostanie rezultat (np. skręcanie długopisów, składanie laleczek itp.) oraz wypłaty odpowiedniej kwoty wynagrodzenia za pracę.

Pracownik – wykonawca zobowiązany jest do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych w terminie wyznaczonym w treści umowy. Pracę rozpoczyna się zazwyczaj zaraz po otrzymaniu materiałów od zlecającego. Oprócz tego wykonawca musi co jakiś czas dostarczać gotowe już produkty do zlecającego.
Jedną z ważniejszych zalet pracy nakładczej jest fakt iż obowiązki zawodowe mogą być wykonywane w dowolnej porze oraz miejscu, wszystko tak naprawdę zależy od woli zatrudnionego wykonawcy.

Co to jest praca nakładcza?

Wysokość wynagrodzenia za pracę nakładczą

Wahasz się czy przyjąć propozycje pracy chałupniczej? Czy aby na pewno Ci się to opłaci? Zastanawiasz się ile wyniesie Twoja miesięczna pensja? Otóż jeżeli będzie to Twoje jedyne źródło dochodu, wtedy miesięczna kwota wynagrodzenia powinna być równa minimalnej stawce wynagrodzenia. Pamiętać należy o tym, że w przypadku pracy nakładczej pensja jest adekwatna do ilości wykonanych przez Ciebie przedmiotów.
W sytuacji kiedy to praca nakładcza traktowana jest przez Ciebie jako pewnego rodzaju dodatkowe zajęcie wtedy miesięczna pensja równa będzie połowie minimalnej stawce wynagrodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here