Jak udowodnić mobbing w pracy?

Mobbing jest w dalszym ciągu dosyć popularnym zjawiskiem pojawiającym się w szczególności w dużych firmach oraz przedsiębiorstwach. W dużej mierze dotyczy on pracowników młodych i jeszcze nie doświadczonych, którzy są dopiero na początku swojej kariery zawodowej. Jak udowodnić, że pracodawca lub pracownik znajdujący się na wyższym stanowisku stosuje wobec Ciebie mobbing? Jak skutecznie się przed nim chronić?

Jak rozumieć słowo „mobbing”?

Czym tak naprawdę jest mobbing? Jak opisują to osoby, które padły jego ofiarą w miejscu swojej pracy? W większości przypadków mobbing kojarzy się z poczuciem bezradności, słabości, upokorzenia, nadmiernym stresem oraz wyczerpującą pracą ponad normę. Ilu z zatrudnionych osób tego doświadcza? Ostatnio przeprowadzone badania potwierdzają, że jedna na dziesięć osób jest ofiarą mobbingu ze strony swojego pracodawcy.

Dokładasz wszelkich starań aby pracować na najwyższym poziomie a pomimo to przełożony zawsze znajdzie coś do czego może się przyczepić a w ramach „kary” dokłada Ci nadgodzin, za które później nie płaci? A może na oczach innych współpracowników wypowiedział w Twoją stronę kilka przykrych słów, które w nie powinny paść z jego ust? Pamiętaj o tym, że odpowiedzialnym za mobbing nie musi być zawsze szef, coraz częściej zdarza się tak, że osobą, która w pewien sposób „znęca się nad słabszym” jest pracownik znajdujący się na wyższym stanowisku, który ma więcej przywilejów, przez co czuje większą władzę nad innymi.

Do mobbingu bezpośrednio odnoszą się przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. Zgodnie z ich treścią są to celowe i świadome działania o niekorzystnym charakterze skierowane przeciwko pracownikowi mające na celu obniżenie jego poczucia wartości zawodowej.

Jak skutecznie walczyć z „mobberami”?

Po pierwsze nie poddawaj się! Nie udawaj, że nic się nie dzieje i zacznij walczyć z mobbingiem od razu. Mobberzy bardzo często upatrują sobie osoby skromne, ciche, które łatwo ulegają presji przez co można je w bardzo łatwy sposób wykorzystać. Mobberzy działają w ukryciu, dlatego też większość ofiar nie może udowodnić ich winy. Jak zatem skutecznie z nimi walczyć?

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć to unikanie sytuacji pozostania „sam na sam” z potencjalnym mobberem. Postaraj się rozmawiać z pracodawcą w towarzystwie naocznych świadków, nie zamykaj drzwi do jego gabinetu a w ostateczności możesz posłużyć się dyktafonem – niestety zgodnie z obowiązującymi przepisami nagrywanie innych osób bez wyrażenia ich zgody jest karalne, jednak sądy w przypadku mobbingu, kierując się zasadami Kodeksu Pracy dopuszczają taką możliwość.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

Spróbuj przeciwstawić się swojemu oprawcy, być może Twoja postawa zniechęci go do dalszego działania. W sytuacji kiedy w dalszym ciągu będzie on działał na Twoją niekorzyść pozostają Ci dwa rozwiązania – zmiana miejsca pracy lub zgłoszenie całej sprawy do sądu. Pamiętaj należy o zebraniu odpowiednich materiałów dowodowych, które potwierdzą fakt bycia ofiarą mobbingu, niezwykle istotną rolę odegrać może tutaj także rola naocznych świadków w sprawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here