Jak wygląda praca programisty?

Od niedawna jesteś dumnym absolwentem studiów informatycznych? Chcesz pracować w dużym przedsiębiorstwie na stanowisku programisty? Zastanawiasz się jak będzie wyglądała Twoja nowa praca? Na co należy się przygotować? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, które pokażą Ci jakie obowiązki zawodowe czekają na każdego programistę. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Idealny kandydat na programistę

Masz wątpliwości czy jesteś „właściwą osobą na właściwym miejscu”, komputery i nowinki technologiczne w zakresie programowania to Twój konik? Jeżeli tak to masz prawie wszystko czym powinien charakteryzować się idealny programista. Dlaczego prawie? Oprócz tego Twój umysł musi pracować na najwyższych obrotach – w tym konkretnym przypadku myślenie a w szczególności logiczne myślenie to podstawa. Twoja głowa powinna być pełna nowych oraz inspirujących pomysłów ale nie tylko, rozwiązywanie problemów oraz różnego rodzaju łamigłówek jest w tej pracy na porządku dziennym.

Jak wygląda praca programisty?
Rozwiązywanie problemów – czyli jak wygląda praca programisty?

Zastanawiasz się jak będzie wyglądała Twoja praca na stanowisku programisty? Tutaj dużo tak naprawdę zależy od samej firmy, w jakiej znalazłeś zatrudnienie. Jako programista możesz współpracować z innymi programistami lub grafikami a niekiedy bezpośrednio z samymi klientami.
W dużych przedsiębiorstwach zazwyczaj wygląda to tak, że przed przystąpieniem do pracy zostanie Ci przedstawiony nowy projekt, który następnie jest wspólnie omawiany. Potem wspólnie wraz z przełożonymi lub współpracownikami ustalacie zakres prac do wykonania, dopiero teraz to Ty wkraczasz do działania.

W większości przypadków praca programisty polega na „rozwiązywaniu problemów”. Czy jest to zadanie trudne i skomplikowane? Jak to się mówi „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” – jeżeli lubisz to co robisz i jesteś w tym dobry, to jesteśmy przekonani, że z każdym problemem poradzisz sobie na „tip-top”.
Niezwykle ważne jest umiejętne rozwiązanie pojawiających się problemów. Twoje działania opierać powinny się na trzech prostych krokach. Jakich? Zacząć należy oczywiście od przeanalizowania problemu, czynność ta wymaga wykazania się dużym skupieniem co w efekcie przyniesie Ci pomysł na jego rozwiązanie (krok drugi).
Trzecim krokiem jest zastosowanie odpowiedniego kodu (implementacja), jeśli okaże się że w trakcie testów błąd nie został rozwiązany będziesz musiał poszukać nowego kodu, który znowu należy przetestować – w ten sposób należy działać do momentu rozwiązania problemu.

Skąd wziąć pomysł na rozwiązanie problemu?

Oczywiście z głowy a inspiracji do tego, który z całej masy „kodów” sprawdzi się najlepiej i rozwiąże dany problem możesz czerpać m.in. z własnego dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Jeżeli wiesz, że sam sobie nie poradzisz poproś innego współpracownika o pomoc lub skorzystaj ze wskazówek umieszczanych na stronach internetowych takich jak np. „Stack Overflow”.
Pamiętaj, jeśli masz okazję bierz udział w dodatkowych szkoleniach oraz kursach, poszerzaj swoją wiedzę, zdobywaj nowe umiejętności a z pewnością doceni Twój pracodawca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here