Blog o tematyce książek

Książki, z całą pewnością są tematyką, o której sporo się mówi nie tylko z perspektywy czytelnika, ale i osoby, która chciałaby wydać swoją pierwszą książkę. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jak się do tego zabrać i gdzie wysłać swoje dzieło, aby mieć szansę na zaistnienie. Tego oraz wielu innych rzeczy można dowiedzieć się na przykład z bloga poświęconemu tej tematyce.

Jak wydać swoją pierwszą książkę?

Debiuty nigdy nie są tak łatwe, jak mogłoby się to zdawać. Już wcześniej trzeba przecież wiedzieć, jak odpowiednio przygotować swoją książkę do wysłania, na co zwrócić uwagę oraz przede wszystkim, do jakiego wydawnictwa się z nią zgłosić. Wybór wydawnictwa oraz zapoznanie się z jego zasadami to w tej kwestii sprawa kluczowa, od której zależne jest przyjęcie wysłanego materiału lub też jego odrzucenie. Debiutuje się tylko raz i dlatego warto wiedzieć, jak to zrobić oraz przestrzegać opisane przez wydawnictwo kroki.

Przede wszystkim należy zapoznać się z charakterem branych pod uwagę wydawnictw. Jedną z tych kwestii poruszył właśnie skupszop blog w artykule Jak znaleźć wydawcę?  To dlatego przed wysłaniem swojej propozycji należy uważnie prześledzić wcześniejsze publikowane przez to wydawnictwo książki. Istnieją przecież wydawnictwa, które przyjmują tylko określone typy propozycji oraz tematyki. Warto więc zaoszczędzić sobie czasu, a przy okazji nie palić swojego startu w wydawnictwach i od razu prześledzić, które z nich najlepiej odpowiadają tematyce napisanej książki. 

Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest zachęcenie wydawnictwa do tego, aby opublikowało właśnie tę jedną konkretną książkę. Jak to zrobić? Z całą pewnością napisać odpowiednie streszczenie oraz notkę o autorze. Należy tutaj pamiętać o tym, iż będą to pierwsze rzeczy, które przeczyta osoba odpowiedzialna za wybór propozycji wydawniczych. Warto postarać się więc, aby notka była ciekawa, a streszczenie przejrzyste i niezbyt długie. Ważne jest jednak, aby w pełni odpowiadało ono akcji, która faktycznie ma miejsce w proponowanej książce.

Przede wszystkim jednak przygotowując się do debiutu, należy działać mądrze, metodą małych kroczków. Nie wolno się także zbyt szybko zniechęcać, ponieważ niestety, ale łatwe debiuty nie przydarzają się zbyt często i zazwyczaj osoba, która decyduje się na opublikowanie książki, musi trochę na to poczekać lub wręcz szukać szczęścia u wielu wydawców. Oczywiście dobra propozycja wydawnicza zawsze się obroni, ale warto pamiętać także o kilku prostych kwestiach, jak te zawarte powyżej. Odpowiednio napisana notka biograficzna, która zachęca do sięgnięcia po dzieło danego autora, a także streszczenie, które może mieć formę krótkiego opowiadania bądź wypunktowanej listy. Warto jednak sprawdzić wcześniej, czy dane wydawnictwo nie ma konkretnych wymagań. Bardzo często bowiem tyczą się one także nadsyłania streszczeń. Wszystko należy sformatować także w oczekiwany sposób i przekonwertować do odpowiedniego formatu. Wszystkie informacje zazwyczaj podane są na stronach wydawnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here