nagrzewnica

Fala mrozów daje się odczuć nie tylko na dworze, lecz także w środku budynków. W szczególności dotyczy to garaży, przydomowych warsztatów oraz niewielkich zakładów przemysłowych. Wszystkie te pomieszczenia zazwyczaj są pozbawione dostępu do systemu centralnego ogrzewania, więc w okresie zimowym najzwyczajniej w świecie jest w nich zimno. Jest jednak sposób na rozwiązanie tego problemu, w czym pomogą nagrzewnice warsztatowe.

Czym są nagrzewnice warsztatowe?

Nagrzewnice warsztatowe to specjalne urządzenia grzewcze dedykowane do punktowego dogrzewania przestrzeni użytkowych. Jest to nic innego, jak wydajny element grzewczy zamknięty w przemyślanej obudowie. Chroni ona przed przypadkowymi oparzeniami, a także umożliwia precyzyjne kierowanie strumieniem generowanego ciepła.

Współczesne nagrzewnice warsztatowe różnią się nie tylko pod względem wydajności grzewczej, lecz także rodzaju zasilania oraz sposobu generowania ciepła. W ofercie dobrych sklepów ze sprzętem budowlanym można znaleźć trzy podstawowe rodzaje nagrzewnic:

  • elektryczne;
  • olejowe;
  • gazowe;

Chociaż wszystkie warianty służą do realizacji jednego zadania, jakim jest utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, to pomiędzy nimi można wyodrębnić wiele różnic. Jak zatem prezentują się poszczególne modele nagrzewnic warsztatowych?

Nagrzewnice elektryczne

Elektryczne modele to jedne z najczęściej wybieranych wariantów nagrzewnic warsztatowych. W urządzeniach tych do generowania energii termicznej wykorzystywany jest prąd. Przepływa on poprzez specjalny element grzewczy, tym samym doprowadzając do wzrostu jego temperatury. Jest to jednak dopiero połowa sukcesu. Drugą część procesu stanowi wydajny wentylator, który przepompowuje znajdujące się w pomieszczeniu powietrze przez rozgrzany element grzewczy. W efekcie powietrze ogrzewa się, odbierając część energii termicznej, a następnie jest wydmuchiwane z korpusu urządzenia. Cały proces odbywa się w pełni autonomicznie, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwają zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Zdecydowanie największą zaletą nagrzewnic elektrycznych jest ich ogromna prostota obsługi. Wystarczy tylko podłączyć je do gniazdka elektrycznego, włączyć je i już po upływie kilkudziesięciu sekund poczuć ciepłe powietrze wypływające z korpusu urządzenia.

Dobrej klasy nagrzewnice elektryczne umożliwiają również precyzyjną regulację temperatury. Na ogół odbywa się ona poprzez przekręcenie jednego z pokręteł usytuowanych na obudowie urządzenia. Pozwala to uzyskanie optymalnych warunków termicznych w warsztacie nawet podczas największych mrozów. Niektóre nagrzewnice elektryczne umożliwiają także sterowanie intensywnością nadmuchu, dzięki czemu można ustawić je tuż przy stanowisku pracy lub odsunąć je od niego o kilka metrów. Podczas pracy nagrzewnice elektryczne nie emitują również żadnych potencjalnie szkodliwych substancji. Dlatego też można bez obaw stosować je w słabo wentylowanych pomieszczeniach lub przy ich pomocy całkowicie zastąpić „kozy” oraz inne tradycyjne paleniska warsztatowe. Należy jednak pamiętać, że nagrzewnica elektryczna podczas pracy może zużywać spore ilości prądu – szczególnie w pomieszczeniach o dużym metrażu. Dlatego też urządzenia te najlepiej sprawdzą się do dogrzewania domów oraz budynków wyposażonych w instalację fotowoltaiczną.

Nagrzewnice gazowe

Kolejnym rodzajem warsztatowych urządzeń grzewczych są nagrzewnice gazowe. Generują one energię termiczną poprzez spalanie mieszanki gazu propan-butan, czyli popularne LPG. Proces ten przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla otoczenia. Nagrzewnice gazowe charakteryzują się też stosunkowo wysoką efektywnością energetyczną. Są one w stanie generować bardzo duże ilości ciepłego powietrza, które podobnie jak w przypadku wariantów elektrycznych również jest wydmuchiwane z korpusu przez wentylator. Dzięki temu korzystanie z tego rodzaju urządzeń może być ekonomiczną alternatywą dla nagrzewnic zasilanych prądem.

Na pochwałę zasługuje także ich stosunkowo niewielki rozmiar. Propan-butan jest kalorycznym gazem, który podczas spalania wydziela bardzo duże ilości ciepła. Dlatego też nagrzewnice gazowe są zaskakująco małe i poręczne, jednocześnie będąc w stanie ogrzać pomieszczenia o naprawdę dużej przestrzeni. Nagrzewnice gazowe wymagają jednak podłączenia do prądu, który jest niezbędny do wprawienia w ruch wentylatora. W przypadku prostszych modeli skazuje to na podłączenie sprzętu do tradycyjnego gniazdka elektrycznego. Natomiast w ofercie dobrych sklepów budowlanych, takich jak Domitech można też spotkać bardziej zaawansowane urządzenia akumulatorowe, które są całkowicie niezależne od stałego dostępu do prądu.

Nagrzewnice olejowe

Nagrzewnice olejowe to prawdziwe potwory zaprojektowane z myślą o dogrzewaniu największych przestrzeni roboczych. Szczególnie dobrze sprawdzą się one w dużych garażach oraz warsztatach, domach w stanie surowym, a nawet w halach magazynowych i wystawowych. Do ich zasilania wykorzystywany jest olej opałowy lub klasyczny olej napędowy (diesel). Paliwo pobierane jest ze zintegrowanego zbiornika o pojemności kilkudziesięciu litrów, pozwalając na ciągłą pracę nawet przez kilkadziesiąt godzin.

Jedną z głównych zalet nagrzewnic olejowych jest ich zdolność do generowania ogromnej ilości ciepła w stosunkowo krótkim czasie. Są one wyposażane w specjalne palniki, które potrafią wygenerować moc grzewczą przekraczającą pułap 50 kW. W połączeniu z niezwykle wydajnym wentylatorem, cała wyprodukowana w ten sposób energia termiczna może zostać dostarczona do praktycznie dowolnego miejsca. To sprawia, że są one doskonałym rozwiązaniem dla ogrzewania wielkopowierzchniowych warsztatów oraz dużych, wolnostojących budynków. Co więcej, dobrej klasy nagrzewnica olejowa może zostać też wyposażona w elastyczną rurę odporną na działanie wysokich temperatur. Dzięki temu ciepło może być transportowane do wnętrza pomieszczenia, a sama nagrzewnica zostanie pozostawiona poza budynkiem. Pozwoli to wyeliminować problem odprowadzania spalin, a przy zastosowaniu specjalnego rozgałęźnika umożliwi dogrzewanie kilku pomieszczeń jednocześnie.

Który rodzaj nagrzewnicy wybrać?

Decyzja o wyborze nagrzewnicy powinna zależeć przede wszystkim od powierzchni niezbędnej do ogrzania. Jednak nie bez przyczyny od wielu lat największą popularnością cieszą się podręczne nagrzewnice elektryczne. Są one wydajne, a ich moc w zupełności wystarczy do ogrzania typowego garażu samochodowego. Z kolei do ogrzewania dużych przestrzeni, takich jak wnętrze domu w stanie surowym, zdecydowanie lepiej będzie wybrać nagrzewnicę gazową. Po podłączeniu jej do typowej butli zawierającej mieszankę propan-butan będzie można szybko podnieść temperaturę miejsca pracy o kilka lub nawet kilkanaście stopni. W zależności od mocy grzewczej urządzenia butla z gazem o wadze 11 kg starczy na 6 – 12 godzin ciągłej pracy nagrzewnicy.

Jeśli jednak konieczne jest ogrzanie naprawdę dużej przestrzeni lub jednoczesne dogrzewanie więcej niż jednego pomieszczenia, to zdecydowanie warto wybrać nagrzewnicę olejową. Jej ogromna moc grzewcza pozwoli zapewnić wysoki komfort termiczny praktycznie w każdym wnętrzu, bez względu na jego kubaturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here