Praca dla absolwentów

Poszukiwanie pracy przez absolwentów bez doświadczenia nie różni się prawie od poszukiwania zatrudnienia przez doświadczonych specjalistów. Ten proces ma swoje zasady i dobrze jest je poznać, by wiedzieć jak skutecznie odnaleźć się na rynku pracy.

Każdy pracodawca inaczej definiuje pojęcie „dobry pracownik”, ale niewielu pracodawców jest zainteresowanych zatrudnieniem niewykwalifikowanej siły roboczej. Mimo dużej ilości ofert pracy na stanowiskach niższego szczebla, nie wystarczy zadzwonić lub wysłać formularz aplikacyjny i zdobyć pracę. Nawet wolne etaty na przykład dla kasjerów lub sprzedawców w restauracji typu fast food, taksówkarzy czy pracowników ochrony wiążą się z mniejszymi lub większymi wymaganiami ze strony przedsiębiorstw. Oczywiście im wyższe stanowisko, tym oczekiwania względem wykształcenia, kwalifikacji i doświadczenia kandydatów są wyższe. Obecnie absolwenci i studenci pomimo małego doświadczenia lub jego braku także mają szansę zdobycia ciekawej pracy. Więcej informacji na ten temat możesz przeczytać w serwisie „Gwarek”, gdzie warto przeczytać polecany artykuł „Jak zdobyć pierwszą pracę i doświadczenie na rynku pracy”.

Jak jest z tym doświadczeniem?

Oczywiście bez doświadczenia zawodowego nie zostaniemy natychmiast kierownikiem projektu. Jednak ogłoszenia o prace wskazują, że nie brakuje etatów odpowiednich dla studentów lub absolwentów. Dla wielu pracodawców bardziej liczą się predyspozycje, na przykład kreatywność, i umiejętności miękkie takie jak komunikatywność, odporność na stres, niż kwalifikacje. Często absolwenci otrzymują propozycję stażu, dzięki któremu nabędą wiedzę niezbędną na danym stanowisku. Pracodawcy coraz chętniej organizują szkolenia i kursy dla nowo zatrudnionych pracowników. Jak zatem widać, nie doświadczenie, a chęć nauki jest ważniejsza na początki kariery zawodowej.

Realizowanie różnych działań

Coraz częściej studenci zaoczni lub wieczorowi mogą pracować w trakcie studiów, jeszcze zanim oficjalnie uzyskają tytuł. Pracodawcy chętnie zatrudniają młodych ludzi, dostosowując ich czas pracy tak, by nie kolidował z nauką. Jednak pracę trzeba znaleźć samemu, bez względu na to czy jest się studentem, czy pracownikiem z wieloletnim stażem. W obu przypadkach proces przebiega podobnie. Najważniejsze to odpowiednio przygotować dokumenty aplikacyjne, czyli CV oraz list motywacyjny.

Warto wykorzystać wszelkie dostępne narzędzia związane z szukaniem pracy. Wiele porad znajduje się w Internecie. Portale pracy oraz media społecznościowe umożliwiają aplikowanie na ciekawe oferty pracy, jednak warto również słuchać ogłoszeń w radiu, czytać lokalne gazety oraz korzystać z pomocy rodziny i znajomych. Ogłoszenia o pracę w Białymstoku są dostępne zawsze w tym portalu pracy.

Zawsze wyciągaj korzyści z sytuacji

Będąc na początku kariery zawodowej powinno się jak najwięcej inwestować w siebie i w swój osobisty rozwój. Jak wskazuje praktyka stabilnych firm,  aplikowanie na poważne stanowiska z reguły wymaga trzech lat doświadczenia. To dużo czasu dla absolwenta. W trakcie tych lat można zatrudnić się na stanowisku niższego szczebla. Po ustabilizowaniu sytuacji finansowej warto brać udział w szkoleniach, kursach, prelekcjach, które podniosą nasze kwalifikacje i sprawią, że będziemy dla pracodawcy atrakcyjnym nabytkiem. Wielu ludzi godzi pracę ze studiowaniem – w artykule serwisu „Glos24” możesz przeczytać ile będąc w takiej sytuacji można zarobić w Krakowie.

Dobrym sposobem może być także wybranie firmy, w której chciałoby się pracować i skontaktowanie się z osobą, która zajmuje się HR-em. Przekonanie pracodawcy, który nie prowadzi rekrutacji o swojej przydatności dla firmy i gotowości do pracy, czy bezpłatnego odbycia stażu może nawet zaowocować podpisaniem umowy o pracę. Bez względu na wybór metody zdobycia zatrudnienia ważne jest, by być aktywnym, cały czas pogłębiać wiedzę, znać swoje umiejętności, umieć je zaprezentować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here