Koszty kredytu gotówkowego

Gdy już przebrnie się przez formalności związane z wyborem kredytu gotówkowego i spożytkuje pieniądze otrzymane w jego ramach, trzeba skupić się na mniej przyjemnej części wspólnej dla wszystkich kredytów, czyli okresie spłaty rat. Nie powinno to być bardzo obciążające dla budżetu domowego, jeśli tylko wybierze się właściwy bank i właściwą ofertę.

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt gotówkowy?

Przede wszystkim zaleca się, aby zawsze brać jak najmniejszą kwotę kredytu – to znaczy taką, która pozwoli na sfinansowanie planowanego przedsięwzięcia, ale nie taką, która pozostawi jeszcze zapas niewykorzystanej gotówki. Taka ostrożność jest uzasadniona. Im wyższy kredyt weźmiesz, tym dłużej będziesz go spłacać i finalnie wyższy będzie jego koszt. Jeśli natomiast po zagospodarowaniu pieniędzy pozostanie ci jakaś wolna kwota, istnieje spore prawdopodobieństwo, że po prostu roztrwonisz ją na mniej potrzebne wydatki, których nie planowałeś. Warto skorzystać z usług doradcy finansowego, który pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę na rynku, dopasowaną do naszych potrzeb. Można też oczywiście zaciągnąć kredyt samemu, jednak trzeba zapoznać się z jego kosztami. W tym celu należy przeanalizować nie tylko oprocentowanie i prowizję, ale także koszty dodatkowe związane z kredytem.

Główne koszty udzielenia kredytu

Podstawowym kosztem kredytu jest oprocentowanie. Spłacając kredyt, co miesiąc będziesz płacił ratę kapitałową, czyli podzieloną na liczbę rat kwotę, którą pożyczyłeś. Do tego spłacasz także odsetki, czyli procent od pożyczonej sumy, będący zarobkiem dla banku za to, że udzielił ci pożyczki. Teoretycznie im niższe odsetki, tym bardziej korzystny kredyt, ale nie zawsze finalny jego koszt jest tak opłacalny. Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy, oprocentowanie jest oczywiście najważniejsze, bo to największy koszt kredytu. Następnym kosztem jest prowizja, czyli jednorazowa opłata za udzielenie kredytu – niektóre banki całkowicie z niej rezygnują, ale należy wówczas liczyć się z tym, że oprocentowanie może być nieco wyższe. Oprocentowanie jest wartością, która zmienia się wraz z okresem kredytowania. Im mniej kredytu pozostało do spłacenia, tym niższe ono jest, ponieważ procent naliczany jest od sumy pozostałej części kredytu, a nie od kwoty początkowej. Między innymi z tego powodu nie należy się bać oprocentowania kredytu i nie należy wykluczać ze swoich porównań banków, które oferują wysoki procent, na rzecz tych, które mają go na najniższym poziomie.

Koszty poboczne kredytu gotówkowego

Oferty banków w zakresie kredytów nie różnią się od siebie tylko wysokością głównych kosztów, czyli odsetek i prowizji. Mają one możliwość doliczenia do kosztów kredytu również innych opłat. Na przykład bank życzy sobie, aby kredytobiorca posiadał u niego ubezpieczenie kredytu, oczywiście odpowiednio płatne. Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy jest bardzo ważne i warto z niego skorzystać, szczególnie przy dużych i długoterminowych kredytach. Zabezpiecza ono kredytobiorcę przed utratą pracy na przykład na skutek upadłości jego zakładu pracy. Wtedy przez pewien czas ubezpieczyciel opłaca za kredytobiorcę kredyt, co zdecydowanie odciąża jego budżet do czasu znalezienia nowej pracy. Czasami z powodu wielu dodatkowych kosztów, jeśli chodzi o kredyt gotówkowy, oprocentowanie może być bardzo niskie, a finalny koszt kredytu wcale nie wyjdzie dużo niższy niż w przypadku banku biorącego większe odsetki. Właśnie dlatego zaleca się dokładną analizę wszelkich ofert bankowych pod tym kątem i skrupulatne wyliczenie rat i finalnych kosztów. To również powód, dla którego czasem lepiej jest skorzystać z usług doradcy kredytowego lub doradcy pracującego dla konkretnego banku. Osoby, które nie są obeznane w procedurach bankowych i zaciąganiu kredytów, mogą nie wiedzieć, jakie czynniki wpływają na wysokość faktycznych rat i co należy zrobić, aby obniżyć koszty kredytu i tym samym wziąć go na najbardziej opłacalnych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here