Ile przerwy na 8 godzin pracy?

Pracujesz na pełen etat i chcesz wiedzieć jak długa powinna być Twoja przerwa, w trakcie której będziesz mógł spokojnie zjeść przygotowane drugie śniadanie oraz skorzystać z toalety? Długość przerwy zależy od liczby godzin do przepracowania w ciągu dnia oraz od statusu osoby zatrudnionej, bowiem nieco inaczej będzie to wyglądało w przypadku osób dotkniętych niepełnosprawnością czy młodych karmiących matek. Jesteś ciekawy jak to wygląda w rzeczywistości? Zapraszamy dalej.

Przerwa w pracy a Kodeks Pracy

Do przerw przysługujących każdemu pracownikowi odnoszą się bezpośrednio normy oraz przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. Zgodnie z jego treścią każda z osób zatrudnionych na pełen etat czyli 8 godzin dziennie ma prawo do 15-minutowej przerwy, pod warunkiem, że wykonuje swoje obowiązki co najmniej przez 6 godzin w ciągu doby. Czyli jak łatwo zauważyć osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin, pracujące na pół etatu 4 godzinny dziennie z takiej przerwy nie będą mogły skorzystać.
15 minutowa przerwa w pracy jest wliczana w czas pracy pracownika ale zależy ona od potencjalnego pracodawcy, który ustala w jakich godzinach osoba zatrudniona może z niej skorzystać. Dla przykładu pracując od godziny 10 do 18 przerwa rozpocznie się o 14 i potrwa do 14.15 po czym pracownik wróci do wykonywania swoich obowiązków.

Co z pracą przy komputerze?

Tego rodzaju praca związana jest z siedzącym trybem życia, męczą się nie tylko oczy ale cierpi na tym również i kręgosłup, dlatego też oprócz standardowej 15-minutowej przerwy, każdy z pracowników ma do wykorzystania krótkie 5-minutowe przerwy po jednej godzinie spędzonej za biurkiem. To świetny sposób na rozprostowanie kości, jednak pamiętaj o tym, że ten czas należy poświęcić na załatwienie innych służbowych obowiązków np. dostarczenie dokumentów do gabinetu przełożonego.

Ile przerwy na 8 godzin pracy?

Dla kogo dłuższe przerwy?

Długość przerwy uzależniona jest nie tylko od liczby przepracowanych godzin w ciągu dnia ale także i od statusu osoby zatrudnionej o czym wspominaliśmy na wstępie.
Zaczniemy od młodych karmiących matek, jeżeli są one zatrudnione na pełen etat ma ona do dyspozycji dwie półgodzinne przerwy w trakcie, których spokojnie nakarmi swoją pociechę. Przerwy te wliczane są w czas pracy.
Uwaga! Matkom karmiącym dwójkę dzieci przysługują dwie 45-minutowe przerwy. W sytuacji kiedy kobieta pracuje 6 godzin dziennie, należy jej się jedna 30-minutowa przerwa, jeżeli pracuje mniej niż 4 godziny nie ma prawa do skorzystania z takowej przerwy.

Kodeks Pracy dba również o osoby niepełnosprawne, Ci podobnie jak zdrowi pracownicy mają prawo do skorzystania z jednej 15-minutowej, która ustalona jest odgórnie przez pracodawcę oraz przerwy dodatkowej, która również wynosi 15 minut. Wolny czas można wykorzystać na odpoczynek lub krótką gimnastykę poprawiającą sprawność ruchową. Czas obydwu tych przerw wliczony jest także do czasu pracy.

Na jednolite 30-minutowe przerwy mogą liczyć młodociani zatrudnieni na pełen wymiar godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here