studia dziennikarskie

Chcesz zostać dziennikarzem lub publicystą? Interesuje Cię praca w telewizji, gazecie lub radiu? Jeżeli tak to studia dziennikarskie są właśnie dla Ciebie! Praca w zawodzie jest niezwykle interesująca, szybka i pełna niespodziewanego – dobry dziennikarz musi być przygotowany na każdą ewentualność. I tego właśnie nauczą Cię studia dziennikarskie! Jak się na nie dostać oraz jak wygląda nauka na tym kierunku dowiesz się w dalszej części wpisu.

Idealny kandydat na studia dziennikarskie

Dziennikarzem może zostać każdy ale nie każdy zostanie „dobrym dziennikarzem”. Jest to jeden z tych zawodów, który wymaga od potencjalnego kandydata posiadania charakterystycznych cech osobowościowych.
Za kilka miesięcy skończy się Twoja przygoda z nauczaniem w szkole średniej a Ty w dalszym ciągu zastanawiasz się czy wybór studiów dziennikarskich jest najlepszą opcją dla Ciebie? Dziennikarstwo jest dla osób, które są odważne, potrafią rozmawiać z ludźmi, przekonać ich do siebie ale nie tylko. Jako przyszły dziennikarz musisz umieć wykazywać się sprytem oraz spostrzegawczością, w końcu materiały nadające się na pierwszą stronę gazet z reguły uzyskiwane są w sposób przebiegły oraz umiejętny.

Osoba planująca w przyszłości pracować w redakcji powinna dobrze posługiwać się zarówno słowem pisanym jak i mówionym – wypowiedzi oraz teksty muszą mieć poprawną formę językową oraz treść, która wzbudzi zainteresowanie potencjalnego czytelnika. Spokojnie, jeżeli zauważasz braki własnie w tym zakresie to na studiach dziennikarskich z pewnością je uzupełnisz!

Jak dostać się na studia dziennikarskie?

Z racji tego, że dziennikarstwo jest jednym z kierunków humanistycznych to dużą rolę podczas procesu rekrutacji na ten kierunek odegrają wyniki z egzaminu maturalnego m.in. z:
– języka polskiego;
– języka obcego;
– WOS-u (wiedzy o społeczeństwie);
– historii.
Zależy Ci na tym aby dostać się na ten kierunek? Marzysz o tym aby zostać profesjonalnym dziennikarzem? W takim razie zastanów się nad tym, czy nie przystąpić do napisania egzaminów maturalnych z wyżej wymienionych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
Pamiętaj aby zadbać także o średnią uzyskaną z końcowych ocen.

studia dziennikarskie
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach dziennikarskich?

Studia dziennikarskie to zajęcia oparte w dużej mierze na pisaniu i czytaniu – tak jak przystało na kierunek humanistyczny. Program nauczania oparty jest w szczególności na przyswajaniu podstaw technik ówczesnego oraz nowoczesnego dziennikarstwa. Studenci zapoznają się także z różnymi formami przekazu informacji, oprócz wykładów, program zakłada przeprowadzenie dużej ilości zajęć praktycznych, których zadaniem jest przygotowanie przyszłych dziennikarzy pod kątem zawodowym.

Studia dziennikarskie prowadzone są w dwóch poziomach nauczania, począwszy od studiów I stopnia licencjackich trwających 3 lata, po studia II stopnia magisterskie trwające 2 lata, które są kontynuacją tych I stopnia.
Dla chętnych znaczna większość uczelni oferuje także jednolite studia magisterskie (5-letnie) oraz roczne podyplomowe studia dziennikarskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here