studia aktorskie

Już jako dziecko uwielbiałeś grywać w szkolnych przedstawieniach a teraz kiedy masz już osiemnaście lat nadal marzysz o zostaniu sławnym aktorem, którego wszyscy podziwiać będą na ekranie telewizora lub deskach teatru? Co zrobić by Twoja kariera zawodowa potoczyła się właśnie w taki a nie inny sposób? Pierwszym krokiem w tym celu powinno być złożenie swojej aplikacji na studia aktorskie, w dzisiejszych czasach aktor musi posiadać odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. Jak dostać się do jednej z polskich Wyższych Szkół Aktorskich? Czego nauczysz się w trakcie trwania studiów? Poniżej znajdziesz więcej szczegółowych informacji związanych właśnie z tym tematem.

Idealny kandydat na studia aktorskie

Wbrew temu co mogłoby się wydawać aktor nie ma łatwego życia o czym przekonasz się samodzielnie aplikując na studia aktorskie. Tutaj nie wystarczy umiejętność skutecznego wcielania się w różne postacie oraz plastyczna mimika twarzy – profesjonalnym aktorem może zostać tylko ta osoba, która wykaże się odpowiednimi cechami i wykształceniem.
Studia aktorskie powstały oczywiście z myślą o wszystkich młodych licealistach, którzy swoją przyszłość wiążą z występowaniem w serialach, produkcjach kinowych czy teatralnych. Jeżeli oprócz chęci oraz zainteresowania grą aktorską wyróżniasz się oryginalnością, odwagą, Twoja głowa jest pełna pomysłów, masz dobrą dykcją oraz sposób na siebie to studia aktorskie są właśnie dla osób Twojego pokroju!

Jak dostać się na studia aktorskie?

Osoba ubiegająca się o miejsce na studiach aktorskich musi posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz dokument potwierdzający zaliczenie egzaminów maturalnych. Jednak to nie wynik matury zadecyduje o tym, czy zostaniesz przyjęty na ten kierunek a tzw. egzaminy wstępne organizowane przez uczelnie. W trakcie egzaminu komisja sprawdza potencjalnego kandydata pod kątem wymowy, głosu, słuchu, prezencji scenicznej i ruchowej, talentu wokalnego oraz umiejętności interpretacyjnych.
Dopiero po egzaminie komisja poinformuje Cię o wyniku rekrutacji.

studia aktorskie
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach aktorskich?

Czego będziesz się uczył w trakcie trwania studiów aktorskich? Oczywiście podstaw gry aktorskiej oraz poszczególnych jej technik. Studenci aktorstwa nabywają umiejętności prawidłowej współpracy m.in.: z reżyserem, scenografem, charakteryzatorem itp.
Program nauczania przewiduje zajęcia z dubbingu i lalkarstwa. Uczestnicy zapoznają się z pracą w teatrze, telewizji oraz radiu. Ogólnie zajęcia mają jeden cel – pomogą Ci rozwinąć Twoje pasje, podszkolą i przygotują do wykonywania tego zawodu w niedalekiej przyszłości.

Jeżeli wybierasz się na studia aktorskie to musisz wiedzieć, że są one trwającymi pięć lat jednolitymi studiami magisterskimi. Kończą się one tradycyjnie obroną pracy magisterskiej oraz zagraniem w spektaklu dyplomowym, każdy komu uda się z sukcesem zakończyć edukację otrzyma tytuł magistra sztuki po czym może rozpoczynać poszukiwania zatrudnienia w branży aktorskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here