Studia bez matury

Stało się to co przeczuwałeś? Matura nie poszła po Twojej myśli w związku z czym w przyszłym roku ponownie będziesz musiał przystąpić do egzaminu dojrzałości z wyznaczonych przedmiotów. Co teraz zrobić? Iść do pracy, siedzieć w domu i czekać na poprawkę czy może zostać „wolnym słuchaczem” i spełnić marzenia o rozpoczęciu nauki w szkole wyższej na wybranym kierunku? Zastanawiasz się czy możesz studiować nie mając matury? Jak najbardziej a więcej na ten temat dowiesz się już za chwilę.

Brak matury i studia?

Masz wątpliwości czy to w ogóle prawda? Jak zapewne dobrze wiesz każdy z kandydatów na potencjalnego studenta powinien posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz świadectwo potwierdzające zaliczenie egzaminu maturalnego, tylko wtedy ma szansę na dostanie się na wymarzony kierunek. Co z tymi osobami, którym noga się powinie i zabraknie im naprawdę niewiele aby wynik z egzaminów maturalnych był pozytywny?

W Polsce istnieje kilkadziesiąt uczelni, które oferują możliwość studiowania nawet bez zdanej matury. Tak, to prawda! Taka osoba zyskuje wówczas miano „wolnego słuchacza”, ma ona nieco inne przywileje niż te, które przysługują studentom z maturą, jednak nie to jest najważniejsze, najważniejszy jest fakt, że w ciągu tego roku zdobędą nową wiedzę oraz umiejętności w konkretnej dziedzinie oraz przygotują się do poprawki egzaminu dojrzałości.

Program nauczania „wolnego słuchacza”

Jak wygląda edukacja studenta, który nie posiada matury? Czy zajęcia są uboższe w wiedzę? Czy przez ten rok nauczysz się mniej niż Twoi rówieśnicy? Nic bardziej mylnego, tutaj musimy Cię uspokoić. Zapisując się na ekonomię w przeciągu tego roku, który w tym konkretnym przypadku określany jest mianem „roku zerowego” nauczysz się tyle samo co Twoi rówieśnicy. Dodatkowo dla osób, które znalazły się w takiej samej sytuacji co ty uczelnie przygotowują specjalne dodatkowe zajęcia, które przygotują was do ponownego przystąpienia do egzaminu maturalnego.

Studia bez matury

Twoje prawa i obowiązki!

Twoje życie studenckie w zasadzie nie będzie się różniło od życia prawowitych studentów. Będąc „wolnym słuchaczem” Twoim obowiązkiem będzie systematyczne uczestniczenie w wykładach oraz ćwiczeniach, przystępowanie do egzaminów semestralnych oraz sesji, bez problemu możesz także korzystać z pracowni komputerowej, ksera czy biblioteki.
Legitymację studencką otrzymasz dopiero za rok, kiedy to pozytywnie przejdziesz przez poprawkę egzaminu maturalnego. Co więcej jeżeli pomyślnie zaliczysz wszystkie egzaminy maturalne oraz zaliczenia pierwszego roku studiów to zostaniesz przepuszczony na drugi rok studiów, tym razem jako prawomocny absolwent szkoły średniej. W odwrotnej sytuacji, niestety ale będziesz musiał pogodzić się z utratą możliwości dalszego studiowania.

Jeśli nie masz matury a w dalszym ciągu chcesz się rozwijać aby podnieść swoje kwalifikacje, to skorzystaj z oferty szkół policealnych. Wybierz kierunek, który odpowiada Twoim zainteresowaniom i zdobądź kwalifikacje w wymarzonym zawodzie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here