Obróbka z udziałem maszyn CNC.

Technologia CNC, dzięki którym maszyny mogą niezwykle szybko i dokładnie obrabiać różnego rodzaju materiały, poważnie zmieniła oblicze przemysłu. Ale to także technologia posiadają pewne wady. Dowiedzmy się, jakie.

Precyzyjne obrabiarki numeryczne to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł. Przyspieszenie wykonywania obróbki metali i innych materiałów to zaledwie jedno z oblicz technologii CNC. Maszyny te bowiem znacznie podniosły precyzję wykonywanej pracy niemożliwą do osiągnięcia dla ręcznych obrabiarek. Oczywiście maszyny te mają pewne ograniczenia, o których warto wiedzieć przed decyzją o zakupie ich do swojego zakładu. Dlatego w dzisiejszym artykule prezentujemy wady i zalety obróbki z użyciem maszyn CNC.

Obrabiarki CNC zalety

Najważniejszą zaletą, dla której maszyny te są popularne we współczesnym przemyśle, jest precyzja. Umożliwiają wykonywanie serii idealnie przyciętych przedmiotów z metalu i tworzyw, co jest niemożliwe do osiągnięcia w przypadku korzystania ze zwykłej tokarki czy frezarki. Elementy wytwarzane z użyciem maszyn CNC można powtarzać niemal w nieskończoność, i to w oparciu o jeden zapisany wzorzec ruchów narzędzia. Dzięki temu mały dotychczas zakład może produkować więcej, a nawet uruchomić produkcję masową. W ten sposób będzie w stanie obsługiwać dużych klientów i hurtowe zamówienia na te same części. Z tego też powodu technologia numerycznego sterowania pracą maszyn szturmem podbija zakłady produkcyjne. Zwłaszcza te specjalizujące się w wytwarzaniu precyzyjnych elementów. Chodzi tu o zakłady produkujące np. części do maszyn, samolotów, samochodów itd.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyści tych urządzeniem jest mniejszy wysiłek, jaki musi podjąć operator maszyn CNC. Mniej zmęczony pracownik to bardziej wydajny pracownik. Całym procesem obróbki steruje bowiem komputer. Z tego wynika też fakt, że na operatorze spoczywa mniejsza odpowiedzialność. W czasach, kiedy na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych pracowników na stanowiskach tokarzy i frezerów jest to bardzo istotne.

Korzystanie z obróbki CNC pomaga też oszczędzać. Wszystko dlatego, że taka maszyna pracuje szybciej i wykorzystuje dużo więcej dostępnego materiału zwiększając tym samym wydajność produkcji. Ilość odpadów z obróbki CNC jest wyraźnie mniejsza niż przy wykorzystaniu klasycznych urządzeń. To zaś zwiększa zarobek przedsiębiorstwa. Ponadto obrabiarki CNC sprawiają, że nie ma potrzeby dodatkowego wykańczania krawędzi materiału.

Maszyny CNC wady

Technologia CNC ma oczywiście pewne wady, o których warto pamiętać. Przede wszystkim koszt zakupu urządzeń jest wysoki, ale na szczęście zwraca się poprzez rozwój firmy. Ponadto praca z obrabiarkami CNC wymaga zastosowania oprogramowania CAD oraz zatrudnienia osoby, która zajmie się programowaniem w tym narzędziu. Zarówno samo oprogramowanie, jak i koszty zatrudnienia programisty CNC są dość wysokie.

Kolejną wadą jest ograniczenie w zakresie materiałów, do których przystosowane są obrabiarki numeryczne. Nie będzie problemu z obróbką metalu czy tworzywa, jednak do innego typu materiałów może być konieczne wykorzystanie tradycyjnej tokarki lub frezarki. Dodatkowo maszyny CNC mogą pracować tylko w wyznaczonym polu obróbki, co może stanowić problem w przypadku konieczności obrobienia elementów o niestandardowych wymiarach. Trzeba jednak uczciwie stwierdzić, że ilość i waga zalet zdecydowanie przewyższają ograniczenia maszyn CNC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here