Jak zmienić pracę?

Masz dosyć obecnej pracy? Zastanawiasz się czy jest szansa na to aby szybko ją zmienić na lepszą? Jak najbardziej, jeżeli czujesz się źle na danym stanowisku lub w aktualnym miejscu pracy to nic nie stoi na przeszkodzie ku temu byś takową pracę zmienił. Zamiast się niepotrzebnie stresować i zadręczać podejmij pierwsze kroki by odmienić swoją przyszłość. Jak to zrobić? O tym w dalszej części artykułu.

Zwróć uwagę na rodzaj podpisanej umowy?

Pracujesz na umowę zlecenie? Jeżeli tak to w tym przypadku rozwiązanie umowy odbędzie się ze skutkiem natychmiastowym. Co to oznacza w praktyce? Obecną pracę możesz porzucić praktycznie z dnia na dzień, sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku tradycyjnej umowy o pracę. Tutaj obowiązuje czasowy okres wypowiedzenia, który zależy od kilku czynników, jest to m.in.: rodzaj zawartej umowy, czas zawarcia umowy oraz okres przepracowany przez pracownika składającego wypowiedzenie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w umieszczonym na naszej stronie artykule „Jak wypowiedzieć umowę o pracę?” – gorąco zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Jak zmienić pracę?

Zmiana pracy krok po kroku…

Krok pierwszy – poszukiwania nowej pracy

Jeżeli aktualnie pracujesz to stres związany z wizją braku pieniędzy będzie ograniczony do minimum. Dzięki temu, na spokojnie możesz rozejrzeć się za nowym zajęciem bez potrzeby znalezienia zatrudniania na „tu i teraz”. W końcu zależy Ci na tym aby znaleźć pracę, która przynosić będzie Ci radość oraz satysfakcję, prawda?

Krok drugi – rozmowa kwalifikacyjna z nowym pracodawcą

Po kilku dniach a być może tygodniach poszukiwań zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Świetnie, pamiętaj tylko o tym aby w trakcie spotkania wspomnieć przyszłemu pracodawcy o Twojej aktualnej sytuacji. Nie ukrywaj tego, że jesteś związany umową z inną firmą – szczerość popłaca a dzięki temu nie doprowadzisz do powstania niepotrzebnych nieporozumień.

Krok trzeci – złóż wypowiedzenie

Będąc zatrudnionym na umowę o pracę musisz pamiętać o tym aby stosunkowo w porę poinformować szefa o swoich zamiarach. Umowę o pracę rozwiązać można na dwa sposoby, najkorzystniejszym będzie jej rozwiązanie za porozumieniem stron jeśli z przyczyn niezależnych od Ciebie jest to niemożliwe, wówczas należy złożyć wypowiedzenie umowy, określone odpowiednim czasem. W czasie trwania wypowiedzenia w dalszym ciągu będziesz wykonywał swoje obowiązki, za które zostanie Ci wypłacona adekwatna suma wynagrodzenia.
Wraz z upływem terminu złożonego wypowiedzenia zakończy się Twoja kariera zawodowa w danej firmie.

Krok czwarty – rozpoczęcie nowej pracy

W momencie kiedy już załatwisz wszystkie formalności związane z odejściem ze „starej” pracy i rozpoczęciem „nowej” nie pozostaje Ci nic innego jak zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu pracy. Zapoznanie z ogólnie panującymi zasadami oraz regulaminem a także pozostałymi współpracownikami, którzy z pewnością pomogą Ci przetrwać stresujące pierwsze tygodnie pracy. My życzymy powodzenia oraz wytrwałości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here