Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Posiadanie dzieci wiąże się z dużym obowiązkiem. Jeżeli jesteś pracującym rodzicem to z pewnością już korzystałeś bądź dopiero rozważasz opcję skorzystania z urlopu wychowawczego. Dzisiaj dowiesz się jak będzie wyglądało Twoje miesięczne wynagrodzenie oraz to czy dni spędzone z małymi pociechami zostaną Ci wliczone do stażu pracy. Zainteresowany? Zapraszamy do dalszej części.

Komu przysługuje urlop wychowawczy?

Do tego aspektu odnoszą się przepisy zawarte w Kodeksie Pracy, czyli jak można zauważyć na wstępie z urlopu wychowawczego mogą skorzystać te osoby, które są związane standardową umową o pracę. Zatrudnieni w oparciu o jeden z rodzajów umów cywilnoprawnych np. umowę zlecenie bądź umowę o dzieło na taki przywilej nie mogą liczyć.
Zgodnie z treścią Kodeksu Pracy prawo do urlopu wychowawczego przysługuje wszystkim zatrudnionym pracownikom, którzy są rodzicami lub pełnoprawnymi opiekunami dzieci. Warunkiem koniecznym jaki muszą spełniać jest odbycie co najmniej pół rocznego stażu zatrudnienia (stażu pracy).

Czym jest staż pracy?

Staż pracy dzielimy na tzw. okresy pracownicze, to nic innego jak ilość czasu przepracowanego na danym stanowisku u konkretnego pracodawcy. O tym co zaliczyć możemy do okresów pracowniczych pisaliśmy już w artykule „Co wlicza się do stażu pracy?”, jeżeli jesteś ciekawy to koniecznie zapoznaj się z jego ciekawą treścią.
Od wysokości odbytego stażu zależy m.in. ilość dni do wykorzystania w ramach urlopu wypoczynkowego oraz wychowawczego a także możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Staż pracy a urlop wychowawczy

Jak już wiesz z urlopu wychowawczego możesz skorzystać w momencie kiedy Twój staż pracy wynosić będzie 6 miesięcy. Stan ten nie ulega zmianie w zależności od tego u ilu pracodawców pracowałeś i czy między czasie przebywałeś na zwolnieniu lekarskim (pobieranie zasiłku chorobowego również wliczane jest w staż pracy). Jeżeli staż pracy jest dłuższy niż pół roku to zgodnie z obowiązującym prawem masz możliwość udania się na odpłatny urlop wychowawczy.

Jak długi może być urlop wychowawczy?

Jesteś ciekawy ile czasu będziesz mógł spędzić z dzieckiem? Wysokość urlopu wychowawczego jest ściśle powiązana z odbytym stażem pracy nie mniej jednak maksymalny czas jaki możesz poświęcić na opiekę nad swoimi pociechami wynosi aż 36 miesięcy (35 miesięcy przypada na jednego rodzica). Tak długi urlop przysługuje rodzicom, których dziecko nie ukończyło 6 lat bądź 18 jeśli jest niepełnosprawne. Rodzice jednego dziecka mają możliwość przebywania na wspólnym urlopie wychowawczym przez okres 4 miesięcy.
Pamiętaj, że urlop może zostać podzielony, nie musisz od razu iść na 3-letnie zwolnienie. Jedyne co musisz zrobić to złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy.

Czy urlop wychowawczy jest odpłatny?

Niestety nie urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym. Przebywając na zwolnieniu możesz liczyć jedynie na świadczenie z tego tytułu, które wynosi ok. 400 zł za cały miesiąc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here