Farmaceuta – jeden z najbardziej szanowanych zawodów

0
1433

Wybór ścieżki zawodowej nie należy do prostych. Często pojawiają się rankingi najbardziej przyszłościowych zawodów. Należą do nich przede wszystkim zawody związane z informatyką. Jednak nie tylko. Niestety ludzie chorują i doskwierają im różne dolegliwości. Często zamiast udać się do lekarza wybierają się bezpośrednio do apteki do swojego ulubionego farmaceuty. Taka sytuacja jeszcze długo się nie zmieni. Apteki ciągle cieszą się dużą popularnością i poszerzają swój asortyment, w związku z czym potrzebują wykwalifikowanych pracowników, w tym szczególnie techników farmaceutycznych.

Czego uczy się i co robi technik farmaceutyczny?

Zawód technika farmaceutycznego jest regulowany prawnie. Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, aby móc pracować na tym stanowisku w aptece, należy ukończyć dwuletnią szkołę policealną publiczną lub niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej i uzyskać dyplom technika farmaceutycznego.

Uczęszczając do szkoły o profilu farmaceutycznym, zdobywa się zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne. Ścieżka nauczania składa się z następujących bloków tematycznych:

  • rozwój kompetencji ogólnozawodowych, czyli udzielania pierwszej pomocy, posługiwania się językiem migowym oraz zawodowym językiem angielskim, elementy prawa i ekonomii w ochronie zdrowia, nauka anatomii ciała człowieka, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów społecznych oraz posługiwanie się technologią informatyczna stosowaną w aptece;
  • udzielanie porady farmaceutycznej i rady o leku, w tym teoria i praktyka terminologii botanicznej i farmakologicznej;
  • sporządzanie wyrobów medycznych i produktów leczniczych, tj. posługiwanie się terminologią chemiczną, wykonywanie badań chemicznych i fizycznych wyrobów medycznych, asystowanie przy różnego rodzaju analizach produktów leczniczych;
  • wykonywanie obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych w aptece oraz poza apteką ogólnodostępną;
  • praktyka zawodowa.

Program nauczania przewiduje zatem atrakcyjny i zróżnicowany zestaw zajęć, w tym naukę języka obcego zawodowego. Edukacja na profilu technik farmaceutyczny kończy się egzaminem zawodowym.

Gdzie bezpłatnie zdobyć wykształcenie technika farmaceutycznego?

Zachętą do rozpoczęcia nauki może być fakt, że tytuł technika farmaceutycznego można zdobyć bez ponoszenia kosztów na naukę. Wystarczy wybrać właściwą jednostkę oświatową.

Jednym z najbardziej znanych i docenianych w tej kwestii jest warszawskie Collegium. Collegium to zespół specjalistycznych szkół policealnych. Ta jednostka edukacyjna posiada wykwalifikowaną kadrę i duże doświadczenie w nauczaniu zawodów medycznych. Oprócz kierunku technik farmaceutyczny, można tu zdobyć również inne kwalifikacje, na przykład: technik elektroradiolog, technik masażysta, technik ortopeda i wiele innych.

Tryby nauczania w zawodzie technik farmaceuta

W dzisiejszych czasach jednostki edukacyjne dostosowują się do zróżnicowanych sytuacji zawodowych i osobistych swoich uczniów (potrzeba przekwalifikowania się lub dokształcenia zarówno młodzieży po szkole ponadpodstawowej, jak i osób dorosłych posiadających dzieci). Szkoły oferują zatem różne układy prowadzenia zajęć.

Biorąc pod uwagę ofertę Collegium w zakresie przygotowania do zawodu na stanowisku technik farmaceutyczny, to zajęcia odbywają się w trybie dziennym. Jednak uczniowie mają do wyboru cztery układy zajęć: dzienny, wieczorowy, wieczorowo-weekendowy, weekendowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here