Czym jest i jak działa system ISZTAR

Import towarów z Chin do Polski wiąże się nie tylko z troską o jakość produkcji, ale również zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Pozwalają one na legalny transport produktów bez obaw o ich bezpieczeństwo. Konieczne jest również sprostanie formalnościom, które dotyczą cła. Jak tego dokonać? Z pomocą przychodzi system ISZTAR!

Czym jest ISZTAR?

ISZTAR (Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej) gromadzi taryfy celne dla wszystkich produktów. Jest on prowadzony przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. Za jego pomocą można zapoznać się z:

• informacjami na temat towarów,
• taryfami celnymi w Polsce,
• nomenklaturą towarową,
• ograniczeniami w imporcie i eksporcie,
• stawkami podatku VAT i akcyzami.

ISZTAR pomaga również odpowiednio sklasyfikować towar, który podlega importowi. Co więcej, system jest regularnie aktualizowany poprzez kompatybilność z Zintegrowaną Taryfą Wspólnot Europejskich (TARIC). W efekcie wszystkie informacje zawarte w ISZTAR są aktualne i zgodne z ustaleniami państw członkowskich Unii Europejskiej.

ISZTAR – jak korzystać?

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak korzystać z ISZTAR, jest sprawdzenie systemu w praktyce. W tym celu warto odwiedzić oficjalną stronę, a następnie wykorzystać jej możliwości.

Pierwsze opcje pojawiają się po naciśnięciu przycisku „Przeglądarka Taryfowa”. W efekcie wyświetli się lista możliwości, z których bez obaw możesz korzystać. Wśród nich znajduje się opcja „Przeglądanie taryfy”, za pomocą której jest możliwe:
• wyszukanie danego produktu w systemie za pomocą kodu,
• znalezienie wszelkich uwag prawnych i not wyjaśniających,
• odszukanie list towarów i regulacji klasyfikacyjnych.

W przypadku nieznajomości kodu danego produktu warto skorzystać z samodzielnego wyszukiwania konkretnych produktów. Można tego dokonać za pomocą „Drzewa Nomenklatury”, które zawiera 21 sekcji, podzielonych na różne kategorie. Tak precyzyjny podział pozwala na szybkie i łatwe wyszukanie właściwych informacji na temat poszukiwanego produktu.

Wyszukiwanie tekstowe i obszaru geograficznego w ISZTAR

System daje mnóstwo możliwości w zakresie wyszukiwania konkretnych produktów. Można tego dokonać także poprzez „Wyszukiwanie tekstowe” lub „Wyszukiwanie obszaru geograficznego”, które umożliwia znalezienie kodu nomenklatury produktu po wpisaniu nazwy kraju i kodu kraju ISO.

Nie trzeba więc posiadać specjalnych umiejętności, aby płynnie i skutecznie korzystać z systemu ISZTAR. Został on stworzony w taki sposób, aby ułatwiać pracę przedsiębiorcom, zajmującym się importem towarów z Chin do Polski. W przypadku problemów lub niejasności chętnie odpowiemy na Twoje pytania i podzielimy się z Tobą naszą wieloletnią wiedzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here