Co trzeba wiedzieć o kredycie z gwarancją de minimis?

0
918

Obecnie otrzymanie kredytu, jest tak łatwe jak jeszcze nigdy wcześniej. W ostatnich latach wymagania oraz warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt w banku uległy zliberalizowaniu. Już teraz można zauważyć, że formalności zostały zredukowane a czas, który jest potrzebny bankom, na przeanalizowanie wniosków klientów uległ skróceniu. Wszystko to jest możliwe dzięki technologii, która opanowuje coraz więcej sfer naszego życia. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze da się uniknąć problemów – chociażby takich jak konieczność zabezpieczenia kredytu. Do takich sytuacji może dojść w szczególności, gdy chcesz pożyczyć dużą kwotę. Jeśli nie masz środków, aby taki kredyt zabezpieczyć, to rozwiązaniem może być kredyt z gwarancją de minimis. Zobacz, co to jest i co warto o nim wiedzieć.

Czym jest kredyt z gwarancją de minimis?

Jednym z popularniejszych rodzai zabezpieczenia kredytu jest poręczenie. Polega to na tym, że osoba trzecia zobowiązuje się do spłaty zobowiązania w momencie, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie tego zrobić. Poręczenie to bardzo wygodne rozwiązanie z tego względu, że nie jest płatne i nie wymaga od kredytobiorcy posiadania żadnych środków. Potrzebna jest tylko druga osoba lub instytucja, która ma wystarczającą zdolność kredytową, aby za Ciebie poręczyć. Kredyt z gwarancją de minimis https://habza.com.pl/de-minimis-co-trzeba-wiedziec/ działa na podobnej zasadzie.

Gwarancja de minimis to poręczenie kredytu firmowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu rządowego. Głównym zadaniem takiego programu jest umożliwienie większej ilości firm dostępu do kredytów bankowych. Przedsiębiorstwa, które nie są w stanie samodzielnie zabezpieczyć zobowiązania, mogą skorzystać z takiej pomocy i ułatwić sobie w ten sposób cały proces ubiegania się o gotówkę.

Kredyt z gwarancją de minimis – wymagania

Aby otrzymać kredyt z gwarancją de minimis, należy spełnić kilka warunków, które stawia zarówno BGK, jak i bank kredytującego. Bank Gospodarstwa Krajowego wymaga, aby przedsiębiorca, który ubiega się o kredyt, był rezydentem Polski. Oprócz tego musi należeć do sektora MŚP i nie może mieć wyczerpanego limitu pomocy de minimis, który wynosi 200 000 euro w przeciągu ostatnich 3 lat kalendarzowych.

Bank kredytujący może z kolei wymagać odpowiedniej zdolności kredytowej, pozytywnej historii kredytowej oraz działania firmy od określonego czasu. Większość banków wymaga od przedsiębiorców działania przynajmniej od roku. Co ważne gwarancja de minimis jest dostępna dla firm, które nie mają zadłużenia wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby otrzymać kredyt z gwarancją?

Pozyskanie kredytu z gwarancją nie jest bardzo trudne i nie trzeba w tym celu dotrzymywać wielu dodatkowych formalności. Wystarczy, że w wybranym banku złożysz wniosek o kredyt razem z wnioskiem o pomoc de minimis. Konieczne będzie też złożenie informacji odnośnie do tego, z jakiej pomocy publicznej wcześniej korzystało przedsiębiorstwo. Warto jednak wspomnieć o tym, że przyznanie gwarancji de minimis nie musi oznaczać przyznania kredytu. Powodem może być, chociażby zbyt niska zdolność kredytowa.

Składając wniosek o kredyt i gwarancję de minimis, warto mieć przy sobie zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS-ie i US oraz zaświadczenie o nadaniu numeru REGON i NIP. Bank może też wymagać zeznania podatkowego za ubiegły rok oraz prognozy przyszłych wyników finansowych, aby ocenić czy stać nas na dany kredyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here