Umowa o pracę - jaki PIT?

Wielkimi krokami zbliża się gorący sezon rozliczania uzyskanych przychodów z Urzędami Skarbowymi. Jesteś zatrudniony w oparciu na umowę o pracę? Chcesz wiedzieć jaki PIT powinieneś złożyć w miejscowym urzędzie? Dzisiaj podpowiemy Ci jak wygląda to w przypadku osób zatrudnionych na ten rodzaj umowy wiążącej oraz w jaki sposób możesz rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Gotowy? W takim razie zaczynamy.

Umowa o pracę a zeznanie podatkowe

Jako osoba zatrudniona na standardową umowę o pracę, która unormowana jest poprzez przepisy Kodeksu Pracy zobowiązany jesteś do corocznego rozliczenia się z uzyskanych przychodów z miejscowym Urzędem Skarbowym. Jest to tzw. podatek dochodowy od osób fizycznych. Formularz jaki powinieneś wypełnić to PIT-37 a zrobisz to na podstawie otrzymanej od swojego pracodawcy deklaracji PIT-11. W jej treści znajdują się m.in. informacje dotyczące kwoty uzyskania przychodu, koszty związane z uzyskaniem przychodu, suma zaliczki pobranej na podatek dochodowy oraz łączna kwota zaliczek pobrana z tytułu ubezpieczeń społecznych. Pracodawca ma obowiązek wydania formularza PIT-11 do końca lutego!

W jakim terminie należy składać PIT-37?

Deklarację PIT-37 można składać w terminie od stycznia do końca kwietnia. Niezłożenie zeznania podatkowego w wyznaczonym terminie może skutkować nałożeniem kary finansowej na podatnika, który swoją deklarację złożył w czasie późniejszym od wyznaczonego. Dlatego też radzimy aby nie czekać do samego końca, w momencie kiedy w rękach masz już PIT-11 (otrzymany od przełożonego) to najlepiej od razu przystąp do wypełniania swojego pita a następnie złóż go osobiście lub online.
Urząd Skarbowy ma aż miesiące na zwrot kwoty nadpłaty lub wezwania podatnika do uiszczenia odpowiedniej sumy wynikającej z niedopłaty. Jak rozliczyć się z urzędem? Możesz zrobić to na dwa sposoby, o których opowiemy Ci już za chwilę.

Umowa o pracę - jaki PIT?

Osobiście czy online?

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym obecnie masz do wyboru dwie możliwości – PIT możesz wypełnić samodzielnie i osobiście złożyć w odpowiedniej placówce lub skorzystać z pomocy internetu. Wybór należy tylko i wyłącznie od Ciebie, oczywiście drugi sposób pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów związanych ze staniem w długiej kolejce.
Chcesz wiedzieć jak wygląda złożenie PIT-a online? Wbrew pozorom nie jest to proces tak skomplikowany jakby mogło Ci się wydawać.
Krok pierwszy to pobranie oraz zainstalowanie odpowiedniego programu, który umożliwi Ci wypełnienie tzw. e-pita a także późniejsze przesłanie go do miejscowego urzędu. Składając PIT przez internet nie musisz martwić się o błędy związane z wyliczaniem danych kwot – komputer się nie myli. Gotowy formularz możesz przesłać online, w ramach potwierdzenia otrzymasz tzw. UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru.
Jeżeli jednak jesteś tradycjonalistą i wolisz osobiście stawić się w Urzędzie Skarbowym nic nie stoi na przeszkodzie abyś uzyskane wyniki przeniósł na druk PIT-37 a następnie złożył swojego PIT-a w urzędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here