ubezpieczeniu AC

Polacy nadal stosunkowo rzadko decydują się na wykupienie ubezpieczenia AC – dodatkowe kilkaset złotych rocznie to często spore obciążenie dla domowego budżetu. Warto jednak pamiętać, że pokrycie szkód z własnej kieszeni np. w przypadku nieznalezienia sprawcy stłuczki może kosztować znacznie więcej. Sprawdź, co należy wiedzieć o polisie AC przed wizytą w ubezpieczalni.

Nie jest obowiązkowe, ale się opłaca

Najważniejszą informacją dla każdego kierowcy jest zapewne to, czy musi wykupić ubezpieczenie AC. Polskie prawo nie wymaga od właścicieli pojazdu posiadania autocasco, jednak jest to zdecydowanie dobra inwestycja. Dlaczego? Polisa AC została stworzona z myślą o nieprzewidzianych sytuacjach, na które kierowca nie ma wpływu, a które mogą być dla niego poważnym obciążeniem finansowym.

Ubezpieczenie OC zapewnia pokrycie kosztów szkody wyrządzonej osobom trzecim w przypadku winy ubezpieczonego podczas zdarzenia drogowego. Natomiast autocasco może dodatkowo zapewnić odszkodowanie, jeśli np. samochód zostanie skradziony, uszkodzony przez grad, dzikie zwierzęta lub zniszczony przez chuliganów. Ponadto ubezpieczyciel może zapłacić za naprawę uszkodzonego w wyniku stłuczki samochodu w sytuacji, w której sprawca jest nieznany.

Może mieć atrakcyjną cenę

Na niską popularność autocasco w Polsce w dużej mierze wpływa mit mówiący o tym, że taka polisa jest bardzo droga. Koszt ubezpieczenia AC, podobnie jak w przypadku OC, zależy od wielu czynników np. miejsca zamieszkania, wartości auta, ryzyka kradzieży czy też wieku kierowcy. Ponadto wiele firm oferuje atrakcyjne pakiety – cena połączonego ubezpieczenia AC + OC może sprawić, że polisa AC będzie kosztować naprawdę niewiele.

Ponadto na wysokość składki wpływ ma również suma ubezpieczenia, jakiego zostanie wypłacone właścicielowi pojazdu w przypadku zdarzenia losowego uprawniającego do wypłaty odszkodowania. Autocasco jest także tańsze, jeśli kierowca zdecyduje się na polisę obejmującą tylko niektóre sytuacje. Należy także dobrze przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia danego ubezpieczyciela, ponieważ tańsze ubezpieczenie może wiązać się np. z udziałem własnym.

Jego zakres nie zawsze jest taki sam

Porównując oferty poszczególnych ubezpieczalni w kalkulatorze serwisu Wygodnie.pl, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na zakres sytuacji objętych ubezpieczeniem. Atrakcyjna cena może być korzystna tylko z pozoru, ponieważ firma może np. nie pokrywać szkód związanych z niektórymi zjawiskami atmosferycznymi. Niektórzy ubezpieczyciele oferują w dobrej cenie dodatkowe usługi, które mogą okazać się bardzo przydatne.

W dodatkowym pakiecie może znaleźć się np. wymiana koła lub pokrycie kosztów noclegu w hotelu na czas naprawy samochodu. Ponadto wpływ na wysokość odszkodowania może mieć nawet tak z pozoru błaha kwestia jak amortyzacja części. Ubezpieczyciel może pomniejszyć kwotę odszkodowania na zakup nowych części o wyliczenia dotyczące utraty wartości przez zużyte części. Polisa może również dopuszczać naprawę z wykorzystaniem części zamiennych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here