Studia pierwszego stopnia

Cieszysz się, że za kilka miesięcy kończysz naukę w liceum? Zanim się obejrzysz będziesz już po egzaminach maturalnych i zaczniesz zastanawiać się co teraz…
Wybór uczelni oraz odpowiedniego kierunku studiów nie jest takim prostym zadaniem jakby się mogło wydawać. Jest to jedna z poważniejszych decyzji jaką należy podjąć wkraczając w dorosłe życie. Chcesz wiedzieć jak pokierować swoim życiem by w przyszłości pracować na wysokim stanowisku? Jakie studia wybrać? Od czego zacząć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego wpisu, gorąco zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Idealny kandydat na studia pierwszego stopnia

Studia pierwszego stopnia są studiami przeznaczonymi dla absolwentów szkół średnich, którzy posiadają świadectwo ukończenia liceum bądź technikum a także dokument potwierdzający zaliczenie egzaminów maturalnych. Są to studia, które trwają 3 lata w przypadku uzyskania tytułu „licencjata” lub 3,5 roku w przypadku studiów inżynierskich.
Wyższe wykształcenie to szansa na lepszą przyszłość, dlatego też nie kończ swojej przygody z edukacją na poziomie licealnym, jeżeli nie chcesz spędzać długich pięciu lat na uczelni wybierz dużo krótsze studia pierwszego stopnia.

Uczelnie oferują bogaty wybór kierunków, zastanów się nad tym jaki zawód chciałbyś wykonywać, skup się na swoich umiejętnościach oraz zainteresowaniach, rozważ wszystkie za i przeciw a następnie dopasuj odpowiedni kierunek studiów do indywidualnych preferencji. Ważne jest abyś wykazał chęci do dalszej nauki a cała reszta oraz efekty Twojej pracy zaowocują w przyszłości.

Studia pierwszego stopnia

Co dalej po studiach pierwszego stopnia?

Chcesz wiedzieć jak potoczą się Twoje dalsze losy w momencie odebrania dyplomu ukończenia studiów? Tutaj do wyboru masz aż trzy rozwiązania, możesz zakończyć swoją edukację na tym poziomie i znaleźć pracę adekwatną do uzyskanych kwalifikacji, podjąć decyzję o kontynuowaniu nauki na studiach bądź jednoczesnym podjęciu zatrudnienia i uczęszczania na wykłady.
Która z tych opcji jest najlepsza? Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie oraz podejścia do całej sprawy. Jednak najkorzystniejszym wyjściem będzie złożenie aplikacji na studia II stopnia, nauka trwa dwa lata lub półtora roku w przypadku studiów inżynierskich. Zajęć jest o wiele mniej, co daje możliwość podjęcia pracy zarobkowej, dzięki czemu będziesz rozwijał zdobytą już wiedzę oraz doskonalił swoje umiejętności poprzez wykonywanie obowiązków zawodowych. Jeżeli możesz wybierz się na studia II stopnia prowadzone w trybie zaocznym, w ten sposób obecnością na wykładach oraz ćwiczeniach nie zaniedbasz swoich zawodowych obowiązków.

Podsumowując, studia pierwszego stopnia są jednym z najchętniej preferowanych trybów nauczania wśród maturzystów, są zarazem sposobem na przedłużenie młodości oraz lat szkolnych ale ich głównym celem jest przygotowanie młodych absolwentów szkół średnich do rozpoczęcia dorosłego, samodzielnego życia. Masz ambicje? Kształć się dalej – nie czekaj, zaraz po ukończeniu studiów I-go stopnia złóż aplikację na studia II-go stopnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here