Studia eksternistyczne

Nigdy wcześniej nie spotkałeś się z nazwą studiów eksternistycznych? Zastanawiasz się czym charakteryzuje się dany kierunek lub tryb nauczania? Jest to coraz rzadziej praktykowany tryb nauczania, który w swojej ofercie mają tylko nieliczne szkoły wyższe, jedną z przyczyn jest małe zainteresowanie wśród młodzieży sposobem właśnie takiego kształcenia. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci nieco więcej na temat studiów eksternistycznych, pokażemy Ci jak wygląda nauka oraz co zrobić aby się na nie dostać. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Idealny kandydat na studia eksternistyczne

Może na wstępie wytłumaczymy Ci pojęcie „studiów eksternistycznych”, choć za granicą ten tryb nauczania cieszy się dużym uznaniem ze względu na pewnego rodzaju dużą niezależność studentów to w Polsce studia eksternistyczne wywołały wiele nieporozumień. Dlaczego? Główną ideologią studiów eksternistycznych jest nieobowiązkowe uczestniczenie w zajęciach, prościej mówiąc to od studenta zależy czy będzie chodził na wykłady czy też nie – niestety wzbudza to wiele wątpliwości, przez co też studia eksternistyczne powoli znikają z ofert polskich uczelni.

Nie mniej jednak ten tryb studiów sprawdza się rewelacyjnie w sytuacji kiedy student jest osobą przewlekle chorą, często wyjeżdża, podejmuje się stałej pracy lub uczęszcza na dwa kierunki studiów. Wtedy to od on podejmuje decyzję co do udziału w konkretnych zajęciach.

Jak dostać się na studia eksternistyczne?

Proces rekrutacji na studia eksternistyczne nie różni się praktycznie niczym od rekrutacji na standardowy tryb studiów. Każdy z chętnych powinien posiadać status absolwenta szkoły średniej oraz dokument potwierdzający zaliczenie egzaminów maturalnych.
Niestety ale tak jak już wspominaliśmy studia eksternistyczne są już rzadkością, dlatego też wybór kierunków jest niewielki – zanim wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie zastanów się przez chwilę nad tym co chciałbyś w przyszłości robić, na jakim stanowisku się widzisz. Dopiero potem dopasuj zainteresowania do poszczególnych kierunków i wybierz ten, który odpowiada Ci najbardziej.

Studia eksternistyczne
Jak wygląda i ile lat trwa nauka na studiach eksternistycznych?

Program nauczania danego kierunku będzie zaopatrzony w takie same zajęcia jakby to miało miejsce np. w przypadku studiów dziennych. Zasadnicza różnica polega na tym, że osoba uczęszczająca na studia eksternistyczne ma prawo wyboru zajęć w jakich będzie brała udział. Jak już pewnie zdążyłeś zauważyć większą część materiału należy opracować samodzielnie, dlatego też studia eksternistyczne bogate są właśnie w kierunki humanistyczne.
Obowiązkowe jest natomiast stawienie się w wyznaczonym terminie w celu przystąpienia do egzaminów ustnych oraz pisemnych tzw. sesji egzaminacyjnej.

Studia eksternistyczne dostępne są na dwóch poziomach nauczania, zacząć należy tradycyjnie od studiów I stopnia – trzy-letnich studiów licencjackich, potem naukę kontynuować można na studiach II stopnia – dwu-letnich studiach magisterskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here