praca zdalna

Przez ponad rok od początku pandemii praca zdalna na stałe zagościła w naszych domach. Dziś to już nie benefit, ale w wielu przypadkach konieczność. Codzienne korzystanie z sieci przy dużym zapotrzebowaniu może wiązać się jednak z problemami z połączeniem internetowym. W jaki sposób ich uniknąć? Jak dobrać przepustowość łącza internetowego do potrzeb pracy zdalnej?

Najczęstsze problemy z internetem w trakcie pracy zdalnej

W pracy zdalnej, poza wykonywaniem swoich obowiązków takich jak wypełnianie dokumentów czy wyszukiwanie informacji, często musimy brać udział w telekonferencjach z szefem, współpracownikami czy klientami. Każda uruchomiona aplikacja ogranicza przepustowość łącza, co może skutkować kłopotami z połączeniem z internetowym. Najczęściej wśród nich wymieniamy:

  1. Niestabilne połączenie – nie tylko utrudnia wszelkie spotkania wideo, ale także przerywa np. ściąganie ważnych plików czy ich wgrywanie na firmowy serwer lub chmurę. Powodem tego może być łącze, które nie spełnia wymagań technicznych i nie gwarantuje 100% łączności, np. internet mobilny.
  2. Internet w ogóle nie działa – poza prozaicznymi rozwiązaniami jak brak prądu, wyłączony router czy nieopłacony rachunek za usługę, warto zastanowić się nad firmą, która dostarcza nam internet – tu zawsze jest pole do zmian i poprawy.
  3. Jakość wideo nie jest zadowalająca – tu problemem może być:
  • zbyt mała przepustowość łącza – każda z aplikacji ma swoje wymagania, o czym poniżej,
  • jednoczesne korzystanie z innych aplikacji czy usług. Najwięcej zasobów w tym względzie konsumują serwisy streamingowe (np. Netflix czy YouTube),
  • komputer, którego używamy, nie jest w stanie wyświetlać wideo w oczekiwanej rozdzielczości.
  1. Strony internetowe działają wolno – niekoniecznie musi to oznaczać kłopoty z siecią, ale techniczne trudności po stronie hostingu danej strony. Może to również być efekt globalnej awarii, na którą dostawca internetu nie ma wpływu.
  2. Połączenie z internetem stacjonarnym przez sieć bezprzewodową – korzystanie z wi-fi to niewątpliwie wygoda, niemniej jednak mało kto wie, że niewłaściwy router, czy zbyt duża odległość od urządzenia emitującego fale, może zrujnować nawet najlepszej jakości i najszybsze połączenie internetowe.

Jak aplikacje obciążają domową sieć?

Dlaczego napotykamy powyższe trudności? Najczęściej spotykane aplikacje do komunikacji z innymi członkami zespołu mają swoje wymagania. Jeśli ich nie spełnimy, przeprowadzenie spotkania online dla kilkunastu osób będzie trudne lub wręcz niemożliwe. Microsoft Teams na przykład wymaga przepustowości o wartości co najmniej 1,5 Mb/s, aby było możliwe płynne przeprowadzenie rozmowy wideo w jakości HD.

W przypadku grupowego połączenia w aplikacji Zoom potrzebujemy łącza o przepustowości co najmniej 1,2 Mb/s. Gdy chcemy wysyłać i otrzymywać obraz o jakości HD, to wartość ta wynosi już 3,0 Mb/s.

W aplikacji Google Meet mówimy zaś o przepustowości 3,2 Mb/s przy obrazie wideo w jakości HD. Jeśli używamy Skype do komunikacji w zespole, to do rozmów 1:1 w jakości HD potrzebujemy co najmniej 1,5 Mb/s, a podczas rozmów grupowych (powyżej 7 osób) co najmniej 4 Mb/s. Oczywiście są to minimalne wartości – dla naprawdę komfortowej pracy powinniśmy dysponować łączem o znacznie większej przepustowości. Dla porównania – minimalne wymagania Netfliksa wynoszą 5 Mb/s dla materiałów w jakości HD. Dodajmy do tego regularne użytkowanie stron internetowych i poczty (to około 1 Mb/s), aby znacząco obciążyć domową sieć.

Internet odpowiedni do pracy zdalnej, czyli jaki?

Trudności związane z pracą zdalną są niestety dosyć częste – zacinające się wideo i urwany dźwięk podczas rozmów, nagłe rozłączenie internetu czy jego przeciążenie. Możemy ich uniknąć, inwestując w sprawdzone połączenie internetowe. Warto zwrócić szczególną uwagę na sposób jego dostarczenia. Internet dostarczany drogą radiową jest zazwyczaj mniej stabilny i podatny na czynniki zewnętrzne (np. atmosferyczne). Osiąga też bardzo ograniczone, niezbyt wysokie prędkości. Połączenie światłowodowe, natomiast jest połączeniem kablowym, dzięki temu dużo bardziej stabilnym i całkowicie odpornym na czynniki zewnętrzne. W Fiberlink już w najniższym pakiecie światłowodowym maksymalna przepustowość łącza wynosi 150 Mb/s, co pozwala na komfortowe wykonywanie obowiązków i korzystanie z usług streamingowych. Wyższe pakiety (400 oraz 900 Mb/s), stworzone z myślą o wymagających użytkownikach, gwarantują wysoką jakość obrazu i stabilne połączenia, bez czego trudno sobie wyobrazić pracę w ramach home office.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here