Jak znaleźć pracę za granicą?

Właśnie podjąłeś jedną z najtrudniejszych decyzji o wyjeździe za granicę w celu poszukiwania pracy zarobkowej? Z doświadczenia wiemy, że z pewnością nie była to łatwa decyzja, zastanawiasz się czy sprostasz narzuconemu sobie wyzwaniu, czy od razu znajdziesz pracę w obcym kraju? Pewnie, że tak – choćby przez chwilę nie wątp w swoje możliwości, jeżeli będziesz wiedział w jaki sposób i gdzie szukać pracy to z tym zadaniem poradzisz sobie bez najmniejszego problemu.

Zostać czy wyjechać?

To pytanie zapewne pojawiło się już w Twojej głowie. Choć bezrobocie w naszym kraju z roku na rok maleje to w dalszym ciągu nie brakuje chętnych osób decydujących się na wyjazd za granicę w celu poszukiwania lepiej dochodowej pracy.
Jest to zatem kwestia bardzo indywidualna, niektórzy obywatele wyjeżdżają bo muszą inni zaś chcą poprawić swoje dotychczasowe życie. Pamiętaj aby dobrze przemyśleć swoją decyzję, ponieważ w momencie kiedy zwiążesz się umową z zagranicznym pracodawcą szybki powrót do kraju może się nieco skomplikować.

A jak wygląda kwestia zarobkowa? Tutaj wszyscy są jednomyślni – w innych krajach Unii Europejskiej można zarobić nawet do trzech razy więcej niż w Polsce, do tego pracownicy objęci są obowiązkowym pakietem ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych.

Praca za granicą – od czego zacząć?

Jak to się zwykło mówić „do odważnych świat należy” jednak w tym przypadku zalecamy kierować się zdrowym rozsądkiem. Na początku przygotuj sobie wstępny plan działania, który realizować będziesz krok po kroku tak by osiągnąć postawiony sobie cel.
Zastanów się w jakim kraju chciałbyś podejmować pracę? Zwróć uwagę nie tylko na wysokość wynagrodzenia ale przede wszystkim na swoje umiejętności oraz znajomość języków obcych – bez tego ani rusz! W końcu musisz potrafić porozumieć się z potencjalnym pracodawcą.
Największa ilość naszych rodaków decyduję się na Niemcy, później na Wielką Brytanie, miejsce trzecie należy do Holandii oraz Danii.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Kiedy już będziesz pewny tego jaki kraj będzie Twoją ojczyzną to teraz pomyśl nad tym na jak długo chcesz wyjechać. Dlaczego? To niezwykle istotne w momencie podpisywania umowy o pracę, którą jak już zapewne wiesz możesz podpisać na czas określony lub nieokreślony. Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy nimi? Pracując na umowie na czas określony w jej treści zostanie zawarta dokładna data rozwiązania umowy, z kolei umowy na czas nieokreślony zmuszą Cię do pozostania nieco dłużej na obczyźnie.

Kolejny krok to znalezienie pracy, jeżeli za granicą masz rodzinę bądź znajomych, którzy mogliby Ci pomóc to jak najbardziej warto będzie z tego skorzystać. Jeżeli działasz na własną rękę to możesz wspomóc się agencjami pracy, które zajmują się właśnie ofertami pracy za granicą. Odwiedź taką agencję osobiście bądź wejdź na stronę internetową biura i poszukaj zajęcia, które odpowiadać będzie Twoim indywidualnym preferencjom.
W przypadku kiedy samodzielnie postanawiasz zająć się poszukiwaniem ofert zagranicznego rynku pracy, pamiętaj aby dokładnie sprawdzić potencjalnego pracodawcę – jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości, nie ryzykuj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here