Jak umiejętnie zarządzać finansami

Jeśli chodzi o zarządzanie finansami, większość osób zna najważniejsze zasady. Jednak w rzeczywistości ciężko wdrożyć je w życie. W tym artykule postanowiliśmy uporządkować te zalecenia w jednym miejscu. Oto najważniejsze wytyczne dla każdego, kto chce umiejętnie zarządzać swoimi finansami:

 1. Stwórz swój własny plan oszczędzania i inwestowania na kolejne lata. Nie pozwól by działania innych osób zakłóciły Twoje postanowienia. Musisz nauczyć się asertywności. Nie ulegaj modzie oraz różnym pokusom.
 1. Analizuj swoje wydatki. Podziel budżet domowy na różne grupy i przyjrzyj się, co pochłania większość pieniędzy. Zastanów się, co możesz zrobić, aby zaoszczędzić. Postaraj się konsekwentnie wdrażać nowe postanowienia w życie.
 1. Nie bój się inwestowania we własny rozwój. Większość osób najpierw opłaca podatki, potem pokrywa koszty życia, a na sam koniec zostawia edukację oraz samorozwój. To duży błąd, ponieważ inwestowanie w siebie przynosi największe zwroty w przyszłości.
 1. Jeśli posiadasz własną działalność, zawsze oddzielaj pieniądze prywatne od firmowych. Zarządzaj obydwoma rachunkami osobno i nigdy nie dopuszczaj do mieszania funduszy. Jeśli pozwolisz na finansowanie działalności z własnej kieszeni, bardzo szybko doprowadzisz się do bankructwa. Twoja firma ma generować dochód, a jeśli tego nie robi, powinieneś ją zamknąć.

Jak wprowadzić powyższe zasady w życie?

Skuteczne zarządzanie finansami musi wiązać się z regularnością i konsekwencją. Wyrób w sobie nawyk zbierania paragonów. Nie wstydź się o nie poprosić – sklepy mają obowiązek go wydać. W przypadkach kiedy nie możesz uzyskać paragonu, napisz krótką notatkę z kwotą na telefonie.

Jeśli chcesz analizować swoje wydatki, musisz zarezerwować minimum jedną godzinę w tygodniu, aby przerzucić dane z paragonów i notatek do arkusza kalkulacyjnego lub innego wygodnego programu. Jeśli uda Ci się ustalić, na czym możesz zaoszczędzić, konsekwentnie realizuj ten plan.

Kolejny krok to znalezienie najkorzystniejszej formy inwestowania. Nie bój się, jeśli nie posiadasz wystarczającego doświadczenia i wiedzy. Istnieją różne możliwości nawet dla amatorów. Możesz znaleźć sprawdzonego brokera lub wypróbować kryptoboty. Oprogramowanie, takie jak Bitcoin Revolution, tworzone jest w oparciu o zaawansowane algorytmy i posiada dużą skuteczność. Działają szybko i wyszukują okazje do korzystnych transakcji zanim zrobią to inni inwestorzy. Oprócz tego roboty potrafią analizować różne dane z rynku i umiejętnie przewidywać zmiany kursów.

Jak najwcześniej wypracuj w sobie nawyk oszczędzania i kontrolowania wydatków. Badania pokazują, że większość z nas zakłada, że w przyszłości będzie posiadać większe fundusze niż obecnie. To zachęca nas do wydawania pieniędzy tu i teraz, zamiast odkładania ich na przyszłość. To bardzo ryzykowne podejście do gospodarowania pieniędzmi. Specjalnie dla takich osób przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci zawczasu zadbać o swoje finanse.

finanse

Jak zadbać o swoje finanse już na początku drogi zawodowej?

 1. Nie inwestuj zbyt wiele pieniędzy w samochód. Szczególnie młodzi mężczyźni często inwestują pieniądze w auta, naprawy, a także gadżety. Warto pamiętać, że auta bardzo szybko tracą na wartości.
 1. Nie trzymaj się zbyt długo prac tymczasowych. Niektórzy aż do ukończenia 30 lat, a nawet dłużej zmieniają prace dorywcze i wciąż nie mogą znaleźć nic na stałe. Jeśli nie jesteś freelancerem, a czasy studiów masz dawno za sobą, to czas z tym skończyć.
 1. Nie wyrzucaj pieniędzy na przesadną wyprawkę dla pierwszego dziecka. Partnerzy, którzy mają zostać rodzicami po raz pierwszy, często kupują dużo niepotrzebnych rzeczy. Zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy, jeśli wcześniej skonsultujesz się z innymi rodzicami i dowiesz się, które z elementów wyprawki są zbędne. Sporządź listę zakupów i konsekwentnie się jej trzymaj.
 1. Jeden z większych wydatków na początku dorosłości to zorganizowanie wesela. Niektórzy młodzi ludzie zaciągają kredyty, żeby urządzić wystawne przyjęcia. Pamiętaj, że nie trzeba wydawać fortuny, żeby stworzyć magiczne i wyjątkowe przyjęcie. Zamiast tego zainwestuj pieniądze w kupno mieszkania.
 1. Zadbaj o długoterminowe ubezpieczenie. Niewiele osób myśli o zabezpieczeniu się na wypadek utraty zdrowia lub inwalidztwa. Osoby, które nie zdecydują się na zakup polisy, często później nie mają środków na opłacenie leczenia oraz rehabilitacji. Warto zabezpieczyć siebie i bliskich na wszystkie ewentualności.
 1. Nawet jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej, powinieneś myśleć już o emeryturze. Osoby, które zakładają rodzinę, często bardziej obawiają się o przyszłość swoich dzieci niż swoją. Rodzice przez lata odkładają fundusze na studia dzieci, zamiast zbierać pieniądze na własną emeryturę.
 1. Młode osoby, które myślą o inwestowaniu, często decydują się na różnego typu lokaty. Tym samym zobowiązują się do przelewania określonych co miesięcznych kwot. Wtedy po kilku latach może okazać się, że wysokość przekazywanych środków jest nieproporcjonalna do zysków.
 1. Rozmawiaj z przyszłym małżonkiem na temat podejścia do spraw finansowych. Te kwestie są często pomijane przed ślubem. Narzeczeni nie myślą o sprawach finansowych i zakładają, że wszystko jakoś się ułoży. Z naszej strony polecamy ustalić wspólne podejście do dzielenia wydatków, aby uniknąć późniejszych konfliktów i rozczarowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here