Zimbabwe

Zimbabwe to dla wielu osób niezwykle interesujący kraj i cel podróży wakacyjnych. Państwo to jest położone w południowej Afryce, a jego stolicą jest Harare. Jest miejscem niezwykle urokliwym, zachwyca swoją bujną roślinnością, pięknem i kulturowymi tradycjami tubylców, które mogą zdziwić każdego przyjezdnego.

Park Narodowy Chimanimani

Park Narodowy Chimanimani to park narodowy, który na powierzchnię ponad 17 tysięcy hektarów. Znany jest przede wszystkim z powodu charakterystycznego łańcucha górskiego, Gór Chimanimani, które swoim wyglądem przypominają mur. Ciągną się z północy na południe, wzdłuż granicy Zimbabwe z Mozambikiem. Cały park zapiera dech w piersiach, bowiem jego krajobraz stanowią strome zbocza zbudowane z piaskowców, a także krystalicznie czyste rzeki i doliny wypełnione bujną, sawannową roślinnością. Odwiedzający mogą między innymi spotkać rzadkie gatunki zwierząt, w tym lamparty czy dujkery modre. Największą atrakcją jest jednak góra Binga, która ma wysokość 2436 metrów i ley pod stronie Mozambiku. Z jej szczytu jednak można zobaczyć Ocean Indyjski, co jest dla wielu turystów niezapomnianym przeżyciem.

Mosi-oa-Tunya / Victoria Falls National Park

Mosi-oa-Tunya / Victoria Falls National Park to wodospady na rzece Zambezi, która leży na granicy Zimbabwe i Zambii. Wspomniane wodospady powstały w związku z wlewaniem się wody z rzeki do szczelin tektonicznych, dość charakterystycznych w Afryce, które rozrywają kontynent na dwie części. Wcześniej, zanim na te tereny dotarli Europejczycy, lokalne plemienia określały je jako Mosi-oa-Tunya, co oznacza Mgłę, która grzmi.

Wodospady Wiktorii składają się z trzech części – głównej, wschodniej oraz tęczowej i ciągną się na 1,7 kilometra. Spadek wody z kolei wynosi 108 metrów. Turyści są zachwyceni widokiem spadającej wody, która w każdej sekundzie przetacza się przez wodospad w ilości aż ponad 9 tysięcy metrów sześciennych w okresie szczytowym.

Park Narodowy Hwange

Park Narodowy Hwane jest położony na zachodzie Zimbabwe, tuż przy granicy z Botswaną. Założono go w 1930 roku, pierwotnie nosił nazwę Park Narodowy Wankie. Jego powierzchnia to ponad 14 tysięcy kilometrów kwadratowych i obejmuje w głównej mierze obszar płaski, pokryty piaskami, który łagodnie opada w stronę południowego zachodu. W Hwange można spotkać szarę roślinną z suchych lasów miombo, mopane oraz trawiastej sawanny. Oprócz tego, w parku mieszkają liczne gatunki zwierząt, takie jak między innymi słonie, zebry, hipopotamy, żyrafy, bawoły, koczkodany zielone, antylopy, impale, kudu, gnu, oryksy południowe, lwy, lamparty, szakale, hieny oraz gepardy.

Park Narodowy Mana Pools

Park Narodowy Mana Pools znajduje się na północy kraju. W 1984 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie pory deszczowej tereny równiny zalewowej rzeki Zambezi zamieniają się w szeroki pas jezior. W okresie suchym z kolei w Mana Pools utrzymuje się wilgoć, co przyciąga liczne stada zwierząt. Warto również wspomnieć, że park jest pewnego rodzaju ostoją dla gatunków chronionych zwierząt. Mowa między innymi o słoniach, bawołach, a także o hipopotamach oraz krokodylach, których populacja jest tutaj największa w stosunku do innych regionów Zimbabwe.

Warto nadmienić, że Park Narodowy Mana Pools jest położony na jednym z najsłabiej rozwiniętych terenów gospodarczo w całym państwie. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku planowano wybudować zaporęna rzece Zambezi, co finalnie doprowadziłoby do zatopienia całego parku. Finalnie jednak projekt odrzucono, dzięki czemu dzisiaj jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów.

Matopo Hills

Wycieczka do Zimbabwe nie może odbyć się bez odwiedzenia Matopo Hills. Jest to pasmo wzgórz, które również powinno znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia w trakcie wyjazdu do Zimbabwe. Położone jest na południe od miasta Bulawayo. Można tutaj znaleźć wiele malowideł naskalnych, bowiem jest to jedno z największych skupisk w całej Afryce Południowej.

Pasmo to ma długość około 100 kilometrów oraz szerokość 30 kilometrów. Składa się z granitowych wzgórz, zwietrzałych skał, jak również i przepaści obrośniętych gęstym, pięknym buszem. Tradycyjny, miejscowy lud Shona wierzy, że ze skał przemawia bóg Mwari. Oprócz tego, w okolicach położone są również miejsca o znaczeniach religijnych, takie jak Dulu czy Njelei. W obszarze Matopo Hills znajduje się także grób Mzilikazi, założyciela królestwa Matabele oraz brytyjskiego kolonizatora Cecila Rhodesa, który pod koniec 1893 roku podporządkował swoje rdzenną ludność i stworzył brytyjską kolonię.

Sam Levy’s Village

Dla osób, które są spragnione cywilizacji oraz sklepów, w których można zakupić pamiątki, polecana jest galeria Sam Levy’s Village. Jest to urokliwe miejsce, łączące bujną roślinność oraz nowoczesne budynki. Na tym obszarze znajdują się liczne sklepy, a także restauracje, w których można zasmakować tradycyjnego jedzenia. Obok, na parkingu w każdą niedzielę rozkłada się pchli targ, gdzie turyści mają okazję znaleźć niesamowite rzeczy, niejednokrotnie posiadające dużą wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here