Zakup węgla hurtem – poradnik dla odbiorców

0
731

Zakup węgla nie jest zadaniem łatwym, tym bardziej – gdy kupujemy go w dużych ilościach. Wielu dostawców może próbować nieuczciwie na nas zarobić, sprzedając węgiel wymieszany z miałem, lub innymi, gorszej jakości materiałami. By się uchronić przed taką sytuacją, warto dołożyć starań i zwrócić uwagę na kilka najważniejszych spraw. Jakich? Tego dowiesz się z tekstu poniżej.

Jak i gdzie kupować węgiel?

Zakup węgla przebiega w dość prosty sposób. W pierwszej kolejności – należy odnaleźć najbliższego dostępnego dostawce, dysponujące odpowiadającą naszym potrzebom ilością węgla. Może być to skład opałowy lub inna firma, specjalizująca się w dystrybucji paliw opałowych. Wielu odbiorców korzysta też z usług firm działających w internecie, które oferują również usługę transportu węgla pod ustalony adres.

Przed podjęciem decyzji warto upewnić się, czy dana firma dysponuje certyfikatami potwierdzającymi jakość sprzedawanych materiałów opałowych. Certyfikaty takie powinny zostać okazane na życzenie osoby zamawiającej.

Odradzamy korzystanie z usług dostawców oferujących węgiel po wyjątkowo niskich cenach. Zwłaszcza jeśli inne pobliskie składy opałowe (ulokowane powiedzmy w promieniu 50 km.) oferują węgiel w wyższej cenie. Może być to sygnał, że dany sprzedawca postąpił nieuczciwie i wymieszał węgiel z paliwem gorszej jakości. Mówiąc wprost – przesadnie niska cena sygnalizuje potencjalnego oszusta.

Jeśli tylko masz taką możliwość – warto wybrać na początek niewielkiej ilości próbkę węgla w celu jej przetestowania. Warto w ten sposób odwiedzić kilka składów opałowych, sprawdzając i porównując oferowane w nich produkty. Jest to jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów, by uchronić się przed nieuczciwymi dostawcami.

Sprzedaż hurtowa węgla trwa zwykle przez cały rok, ale najlepszym wyborem jest dokonywanie zakupu w okresie letnim. Wówczas, wysokie temperatury działają na korzyść materiałów opałowych. Kupiony w tym okresie węgiel powinien być w minimalnym stopniu wilgotny, co przełoży się zarówno na jego wartość opałową jak i pozwoli zmniejszyć ilość powstającego popiołu.

Jak rozpoznać węgiel wysokiej klasy, gdy się go widzi?

Sprawa nie jest zupełnie prosta, na szczęście – istnieje kilka sposobów, by zdiagnozować jakość węgla na podstawie jego cech fizycznych. Nie będziemy w tym celu potrzebować dostępu do specjalistycznych maszyn, a jedynie – przyjrzeć się dokładnie bryłom węglowym. Warto jednak pamiętać, że na podstawie samego oglądu bryłek węglowych nie jesteśmy w stanie stwierdzić wszystkiego.

Przede wszystkim – węgiel powinien być stosunkowo jednorodny kolorystycznie. Kolor węgla powinien być intensywny, a powierzchnia brykietu – połyskliwa. Cechy te świadczą, że mamy do czynienia z paliwem w wysokim stopniu kalorycznym, które wytworzy więcej energii cieplnej.

Jeśli pragniesz zminimalizować ilość popiołu powstającego w czasie spalania, warto zwrócić uwagę na obecność białych paseczków mogących przebiegać na powierzchni bryłek węglowych. Im jest ich więcej, tym więcej przerostu kamiennego w ich składzie. Tym samym – ilość wytrącającego się popiołu będzie większa.

Ostatnią kwestią, którą można z łatwością samodzielnie ocenić, jest poziom wilgoci. Im jest on wyższy, tym cięższe są bryłki węglowe. Węgiel minimalnie wilgotny jest lekki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here