Studia doktoranckie

Należysz do grona tych osób, które starają się jak mogą by przedłużyć sobie dzieciństwo a dodatkowo uwielbiasz się uczyć? Pięć lat spędzone na studiach zleciało Ci tak szybko, że nim się obejrzałeś to już stałeś się szczęśliwym posiadaczem tytułu magistra? Jeżeli tak to powinieneś rozważyć możliwość dalszego kształcenia się na studiach doktoranckich. Chcesz wiedzieć jak wygląda nauka oraz o ile zostanie przedłużona Twoja młodość? Jeżeli tak, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.

Kto może zapisać się na studia doktoranckie?

Studia doktoranckie są studiami III stopnia, czyli są one dedykowane tylko i wyłącznie absolwentom studiów II stopnia (magisterskich) bądź jednolitych studiów magisterskich, którzy posiadają dyplom ukończenia szkoły wyższej.
Jeśli chcesz w dalszym ciągu poszerzać swoją wiedzę z określonej dziedziny, zdobywać nowe umiejętności oraz doświadczenie to kolejne lata spędzone na uczelni z pewnością dobrze Ci zrobią.
Pamiętaj aby dobrze przemyśleć tę decyzję, studia doktoranckie trwają aż cztery lata. Ten czas wiąże się z licznymi wyrzeczeniami oraz pracą na rzecz uczelni. Nauka jest bardzo czasochłonna wymaga poświęceń, skupienia a przede wszystkim zaangażowania.
Niestety w dalszym ciągu nie brakuje takich osób, które studia doktoranckie traktują jako ochronę przed podjęciem stałej pracy, co oznaczało by oficjalne wejście w dorosłe życie.

Studia doktoranckie

Jak wygląda nauka na studiach doktoranckich?

Studia doktoranckie to nie tylko przyswajanie nowej wiedzy to także dzielenie się zdobytą wiedzą z innymi studentami. Tak, zgadza się nauka na studiach III stopnia to nie tylko zajęcia oraz ćwiczenia praktyczne, w tym konkretnym przypadku działając na rzecz szkoły będziesz miał okazję poczuć się jak prawdziwy wykładowca. Oprócz prowadzenia zajęć dla studentów I oraz II stopnia, do Twoich obowiązków należeć będzie pisanie, edytowanie oraz publikowanie artykułów/prac autorskich. Jednak znaczną część swojego wolnego czasu poświęcać będziesz na pisanie swojej pracy naukowej, od której zależeć będzie Twoja przyszłość. Pracy jest naprawdę bardzo dużo, studia doktoranckie to nie przelewki, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji pamiętaj aby rozważyć wszystkie „za i przeciw”.

Ile trwa nauczanie?

Nauka na studiach doktoranckich, o czym wspominaliśmy wcześniej, trwa cztery lata, czyli osiem semestrów. Do wyboru masz oczywiście studia w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym (zaocznym). To co wybierzesz zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb oraz preferencji każdego potencjalnego kandydata.
Po odbyciu studiów doktoranckich oraz obronie pracy doktorskiej absolwent otrzyma tytuł doktora, który da szansę na awans lub znalezienie lepszej pracy.

Podsumowując, studia doktoranckie to cztery lata ciężkiej pracy, wymagającej wytrwałości oraz samozaparcia. Studia III stopnia jak każde inne są pewnego rodzaju inwestycją w siebie oraz własny rozwój, która z pewnością zaowocuje w niedalekiej przyszłości.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStudia zaoczne
Następny artykułStudia medyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here