Opiekunka osób starszych

Niektórzy sądzą, że opiekunka osób starszych to służąca. Niestety jeszcze wiele osób uważa, że Polki wyjeżdżają usługiwać niemieckim seniorom. Jest to obraz bardzo nieprawdziwy i jednocześnie krzywdzący dla obu stron – i opiekunek, i seniorów. W rzeczywistości jest to dobrze płatna i satysfakcjonująca praca, która daje wiele możliwości rozwoju. 

Praca w charakterze opiekunki osób starszych jest zajęciem szczególnym, gdyż wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za podopiecznego, który często jest niesamodzielny i dlatego wymaga opieki. Zatem opiekunka powinna wykonywać swoje obowiązki rzetelnie i przy tym nie podejmować się zadań, których wykonywanie nie jest wpisane w ten zawód. Są pewne ogólne zasady dotyczące pracy opiekunek, jednak równie ważne jest ustalenie zakresu obowiązków z seniorem i jego rodziną. To pozwoli w przyszłości na uniknięcie wszelkich nieporozumień.

Jest to praca, która wymaga cierpliwości i empatii, a więc nie każdy może ją wykonywać. Nie każdy sprawdzi się w tej dość trudnej, ale mogącej dawać dużo satysfakcji roli. Opiekun nie tylko towarzyszy seniorowi i wykonuje za nią obowiązki domowe, ponosi także za niego odpowiedzialność.

Co robi opiekunka osób starszych?

Rolą opiekunki jest wsparcie rodziny w opiece nad seniorem przez prowadzenie domu (wykonywanie tzw. prac domowych) oraz towarzyszenie podopiecznemu w codzienności. Wszystkie czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze nie mogą zajmować więcej czasu niż te związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego i zapewnienie mu towarzystwa. Czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze polegają m.in. na pomocy w codziennej toalecie, ubieraniu się, czesaniu, goleniu, a prace domowe to m.in. przygotowywanie posiłków, pranie, sprzątanie, robienie zakupów. Opiekun ma także, a może przede wszystkim, towarzyszyć seniorowi w jego codziennym życiu (rozmowa, wspólne aktywności – np. spacer, czytanie, oglądanie telewizji, słuchanie muzyki, wyjście do kina/teatru, wyjście do lekarza itp.).

Co ważne – opiekunkom nie wolno wykonywać czynności pielęgniarskich, nawet jeśli w kraju wykonywały zawód medyczny (pielęgniarka, ratownik medyczny fizjoterapeuta). Głównie nie można wykonywać czynności wiążących się z ingerencją w powłoki skórne (zastrzyki, podawanie insuliny, pomiar cukru, opatrywanie otwartych ran, rozdzielanie leków). Opiekunka osób starszych nie rozdziela leków, lecz jedynie pilnuje, by podopieczny zażył leki przygotowane przez rodzinę, niemiecką środowiskową pomoc medyczną czy pielęgniarkę.

Nie jest prawdą, że opiekunka pełni rolę służącej. Opieka jest to rozumiana jako dotrzymywanie seniorowi towarzystwa podczas codziennych czynności, pomoc w pielęgnacji i higienie, wsparcie w aktywności, pomoc przy posiłkach i przy podstawowych obowiązkach domowych. Chodzi o podstawowe czynności domowe, a więc nie jest tak, że opiekunka jest zobowiązana do sprzątania garażu, piwnicy, strychu czy pracy w ogrodzie itp.

Opiekunki nie wykonują pracy pielęgniarki, ale również nie służącej. Przede wszystkim powinny skupić się na towarzyszeniu osobie starszej. Spędzają z seniorem więcej czasu niż rodzina. Ten aspekt wykonywania tego zawodu jest najważniejszy. Zatem można śmiało powiedzieć, że opiekunka osób starszych jest nie tylko pomocą, ale także powiernikiem, przyjacielem, pocieszycielem, motywatorem i w zasadzie takim oknem na świat dla seniora, zwłaszcza tego niesamodzielnego.

Dlaczego warto zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

Najważniejszą motywacją dla opiekunek są oczywiście atrakcyjne zarobki. To główny powód podjęcia decyzji o pracy za granicą. Opiekunki zarabiają od 1000 do 1500 euro netto. Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od poziomu znajomości języka niemieckiego oraz doświadczenia w zawodzie. Osoby z doświadczeniem i znające dobrze język mogą liczyć na większe pieniądze. Warto podkreślić, że taki wyjazd może być także traktowany jako praca dodatkowa, sezonowa – z takiej możliwości mogą skorzystać nauczyciele i studenci, którzy mają dość długie wakacje. W ofercie firmy Promedica24 znaleźć można takie oferty pracy wakacyjnej. Dzięki tej opcji nauczyciele mogą dorobić do pensji, a studenci zarobić na studia.

Istnieją także inne, niemniej ważne powody, dla których warto podjąć tę pracę. Zaliczyć do ich można satysfakcję z możliwości niesienia pomocy innym, możliwość poznania kultury i obyczajów innego kraju, nauki lub podszlifowania języka obcego oraz połączenia pracy ze zwiedzaniem w wolnym czasie. Poza tym jeśli skorzysta się z usług rzetelnej i sprawdzonej firmy pośredniczącej w zatrudnieniu w charakterze opiekunki, to ma się gwarancję bezpieczeństwa i legalności pracy. Warto wiedzieć także, że długość wyjazdu jest elastyczna i zależy od preferencji opiekunki.

Z wiarygodnymi opiniami na temat pracy w charakterze opiekunki osób starszych i firmy Promedica24 można zapoznać się na stronie: https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/opiekunka-zawod-z-przyszloscia/opinie-o-promedica24/.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here