Kredyt konsumpcyjny

Kredyt konsumpcyjny to jedno z najpopularniejszych zobowiązań, które można zaciągnąć w banku. Jest to rodzaj kredytu, który ciężko jest opisać jednym słowem, a pojęcie „kredyt konsumpcyjny” kryje za sobą nie tylko jeden rodzaj kredytu, a kilka. Często wśród kredytobiorców pojawia się więc wiele pytań na temat tego typu kredytu. Czym jest kredyt konsumpcyjny? Kto może go wziąć? Odpowiedź na te oraz kilka innych pytań znajdziesz poniżej.

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

W związku z tym, że w skład kredytu konsumpcyjnego można zaliczyć kilka różnych rodzai zobowiązań, to jego cechy są bardzo mocno zróżnicowane. Można jednak wymienić kilka wspólnych cech, które posiada każdy rodzaj kredytu. Przede wszystkim kredyt konsumpcyjny jest kredytem bankowym. Nie znajdziesz go w ofercie firm pozabankowych, czyli tzw. parabanków. Udzielaniem tego typu zobowiązania zajmują się jedynie tradycyjne banki.

Kolejną kwestią, która wyróżnia kredyt konsumpcyjny https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsumpcyjny/ jest to, że jego zabezpieczeniem są zazwyczaj dochody osoby, która się o niego ubiega. Niekiedy konieczne jest poręczenie, jednak nie są to bardzo częste sytuacje i wynikają ze zbyt niskiej zdolności kredytowej. Jeśli chodzi o kwotę kredytu konsumpcyjnego, którą możesz otrzymać, to zależy ona od Twojej zdolności i historii kredytowej.

Rodzaje kredytu konsumpcyjnego

Kredyt konsumpcyjny, tak jak już wspomnieliśmy, obejmuje różnego rodzaju zobowiązania. Podstawowy podział obejmuje kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Do kredytu konsumpcyjnego można więc zaliczyć: klasyczny kredyt gotówkowy, kredyt w rachunku bieżącym i kredyt ratalny.

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel np. remont. Kredyt w rachunku bieżącym może wystąpić w rodzaju karty kredytowej, nawet w momencie, gdy środki na Twoim koncie się skończą, możesz korzystać z pieniędzy banku. Z kolei kredyt ratalny to zobowiązanie, które spłaca się w ratach i najczęściej służy do sfinansowania sprzętów AGD i RTV.

Kredyt konsumpcyjny można zaciągnąć na dowolny cel. Niezależnie od tego, czy chcesz sfinansować zakup samochodu, remont czy wakacyjny wyjazd – kredyt konsumpcyjny może Ci się przydać. Informacji o tym, na co zostaną przeznaczone środki, nie trzeba umieszczać we wniosku kredytowym ani rozliczać się z tego, w jaki sposób środki kredytowe zostały rozdysponowane.

Czy kredyt konsumpcyjny i konsumencki jest tym samym produktem bankowym?

Wiele osób często używa ze sobą zamiennie pojęć kredyt konsumpcyjny i kredyt konsumencki – nie jest to jednak poprawne. Są to zupełnie różne produkty finansowe. Co je od siebie różni? Przede wszystkim to, że kredyt konsumpcyjny nie jest w żaden sposób regulowany przez prawo. W związku z tym nie ma jednoznacznie zdefiniowanej jego maksymalnej wartości ani celu, na jaki można go zaciągnąć. Z kolei kredyt konsumencki reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. Można tam znaleźć informacje na temat tego, że maksymalna kwota tego kredytu może wynosić 255 550 zł. Co więcej, cel finansowania nie może być związany z działalnością gospodarczą.

Jak widzisz, nie są to te same produkty finansowe i warto wziąć to pod uwagę, wybierając zobowiązanie finansowe. Jeśli nie masz jednak zbyt dużej wiedzy w tym temacie, to możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego Spłata Pożyczek. Znajdzie on dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę kredytową i pomoże w wypełnieniu wszelkich formalności. W razie pytań i wątpliwości możesz zwrócić się do takiej osoby, aby mieć pewność, że podejmiesz decyzję kredytową, która jest dla Ciebie korzystna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here