ile kosztują studia

Studia to jeden z pierwszych etapów wejścia w dorosłość, dla jednych studia są sposobem na przedłużenie młodości dla drugich zaś rozpoczęciem samodzielnego życia, z dala od bliskich i swojego miejsca zamieszkania.
Jak się okazuje nie tylko wybór odpowiedniego kierunku wprawia maturzystów w zakłopotanie, znaczna ich część martwi się o koszty związane z rozpoczęciem nauki w szkole wyższej. Dzisiaj zajmiemy się własnie tym tematem, opowiemy od czego zależy cena czesnego oraz na jakie wsparcie ze strony polskiego państwa możesz liczyć.

Szkoła wyższa za darmo?

Jak już zapewne wiesz, wśród ofert polskich uczelni znajdziesz placówki prywatne oraz państwowe. Te pierwsze oczywiście są w pełni odpłatne a jak sprawa wygląda w przypadku uczelni państwowych?
Szkoły publiczne kojarzą się wszystkim z miejscami, gdzie uczniowie mogą za darmo się kształcić i rozwijać, jednak nie do końca tak jest ze studiami. Owszem większość kierunków jest sygnowana jako „bezpłatna” ale jak wiadomo za naukę w każdej szkole wyższej należy zapłacić – nieraz mniej, nieraz więcej ale opłaty związane z czesnym Cię nie ominą.

ile kosztują studia

Jak wysokie będzie Twoje czesne?

Chcesz wiedzieć ile miesięcznie wydasz na opłacenie swojej edukacji na studiach? Na wysokość czesnego wpływa kilka czynników, jednym z nich jest rodzaj wybranej przez Ciebie uczelni. Jeżeli postawisz na prywatną szkołę to musisz się liczyć z tym, że koszt miesięcznych opłat może być o połowę droższy niż czesne za naukę w szkole państwowej.
Kolejny czynnik to kierunek studiów, im jest na niego większy popyt tym będzie on droższy. Tak samo wygląda to w przypadku nowych kierunków np. chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu lub browarnictwo i słodownictwo, które dopiero co pojawiły się w ofertach uczelni i nie są jeszcze tak popularna jak np. prawo czy medycyna. Ich cena będzie wysoka ze względu na to, że muszą one w pewien sposób na siebie zarobić.

Równie istotny jest także sam tryb oraz poziom studiów, do wyboru masz studia stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne oraz wieczorowe). Pierwsza opcja jest zdecydowanie dużo tańszym rozwiązaniem, koszt związany z nauczaniem np. w trybie zaocznym wiąże się z wydatkiem ok 1200-1700 zł za semestr.

Jeżeli chodzi o poziomy nauczania to tutaj wyróżnić możemy m.in.:
– studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie);
– studia II stopnia (magisterskie);
– studia III stopnia (doktoranckie):
– jednolite studia magisterskie;
– studia podyplomowe.
Cena w tym wypadku koszty związane z opłaceniem czesnego wzrastają adekwatnie do poziomu nauczania.

Kiedy sam nie dasz rady…

Szczęściarzami są Ci którzy mogą liczyć na wsparcie finansowe rodziców, jeżeli jesteś w trudnej sytuacji materialnej a marzysz o tym aby studiować, nie rezygnuj ze swoich planów! Złóż odpowiedni wniosek o przyznanie stypendium socjalnego, w ten sposób pokryjesz koszty związane z dalszą edukacją. Masz wysokie wyniki w nauce? Osoby z najwyższą średnią również mogą liczyć na zapomogę w postaci stypendiów naukowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here