Właśnie otrzymałeś wypowiedzenie o pracę? Zastanawiasz się co zrobić w tak trudnej chwili? Najchętniej od razu rozpocząłbyś poszukiwania nowego zatrudnienia tak by sytuacja finansowa była w dalszym ciągu stabilna. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można skorzystać z urlopu na poszukiwanie pracy? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.
Kodeks pracy a wypowiedzenie umowy o pracę
Stosunek do pracy wynikający z zawarcia umowy o pracę pomiędzy pracodawcą a pracownikiem uregulowany jest przez normy znajdujące się w Kodeksie Pracy, który dużą uwagę skupia na bezpieczeństwie osób zatrudnionych.
Według obowiązującego prawa, pracownicy mają możliwość skorzystania z odpłatnych dni wolnych, które przeznaczą na poszukiwanie nowej pracy.
Pamiętaj, że nie możesz zostać zwolniony z dnia na dzień, zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy (art.36) pracownikowi przysługuje:
– 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, jeśli został on zatrudniony na okres krótszy niż 6 miesięcy;
– 4 tygodniowy (miesięczny) okres wypowiedzenia, jeśli został on zatrudniony na okres co najmniej 6 miesięcy;
– 12 tygodniowy (trzy-miesięczny) okres wypowiedzenia, jeśli został on zatrudniony na okres co najmniej 3 lat.
Zwolnienie na poszukiwania nowej pracy
W przypadku dwu-tygodniowego oraz cztero-tygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę, każdemu zatrudnionemu pracownikowi przysługuje prawo do dwóch dni roboczych odpłatnego urlopu przeznaczonego na poszukiwanie nowego zatrudnienia.
Osoby z trzy-miesięcznym wypowiedzeniem mają do dyspozycji jeden dzień więcej – trzy dni robocze.
Jak można wywnioskować z powyższego prawo do odpłatnego urlopu na poszukiwanie pracy przysługuje tym pracownikom, którzy otrzymali co najmniej dwu-tygodniowe wypowiedzenie. Będą to osoby zatrudnione na:
– umowę o pracę na czas nieokreślony;
– umowę o pracę na czas określony, pod warunkiem, że zawarta ona została na okres dłuższy niż sześć miesięcy i zawierała ona w swojej treści odpowiednią adnotację dotyczącą okresu wypowiedzenia;
– umowę o pracę na okres próbny, który wynosi trzy miesiące.
Na jakie działania przeznaczyć dzień wolny na poszukiwanie nowej pracy?
Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o przeglądanie portali z ogłoszeniami, biorąc dzień wolny w czasie trwania okresu wypowiedzenia wykorzystaj na rozmowę kwalifikacyjną z przyszłym pracodawcą. Nie marnuj tego dnia na bezczynne siedzenie przed monitorem komputera, dobrze wykorzystaj swój cenny czas.
Z ofertami pracy staraj się zapoznawać każdego dnia, dzięki temu nic nie umknie Twojej uwadze. Na tę czynność poświęć co najmniej godzinę dziennie, jeśli znajdziesz ofertę, która odpowiada Twoim oczekiwaniom oraz umiejętnością w ramach odpowiedzi prześlij swoje CV oraz list motywacyjny (jeśli jest taki wymóg). Jak sam wiesz jest to pierwszy proces rekrutacyjny, kolejnym będzie odbycie rozmowy kwalifikacyjnej.
W sytuacji kiedy nie planujesz poszukiwać nowej pracy lub przechodzisz na emeryturę to odpłatne dni wolne przeznaczone właśnie na ten cel nie będą Ci przysługiwały.