Holowanie samochodu - wszystko co musisz wiedzieć na ten temat

Awaryjność aut uzależniona jest w głównej mierze od wieku i stanu technicznego samochodu. W Polsce średnia wieku auta to 15 lat. Nic więc dziwnego, że samochody te nierzadko ulegają awariom, co wiąże się z koniecznością zamówienia lawety lub holowania samochodu na lince. Jak bezpiecznie holować auto?

Zabezpieczenie jezdni

W przypadku awarii samochodu lub przymusowego postoju (stłuczka lub wypadek), kierowca zobowiązany jest do odpowiedniego zasygnalizowania tego faktu innym uczestnikom ruchu drogowego. Niesprawny pojazd musi zostać w porę zauważony przez innych kierowców. Odległość trójkąta ostrzegawczego od niesprawnego samochodu musi być adekwatna do prędkości, jaką poruszają się inni uczestnicy ruchu:

  • na autostradzie – 100 m,
  • na drodze poza obszarem zabudowanym – od 30 do 50 m,
  • na obszarze zabudowanym – bezpośrednio za pojazdem.

Wyposażenie

Holowanie samochodu wymaga wyposażenia auta, zarówno holowanego jak i holującego, w odpowiednie elementy. Podstawowym elementem, bez którego holowanie samochodu jest niemożliwe, jest linka holownicza. Dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t wystarcza syntetyczna linka o długości 4-6 m. Linkę holowniczą kupić można na stacji benzynowej, albo w stacjonarnym lub internetowym sklepie motoryzacyjnym. Kolejnym niezbędnym elementem jest trójkąt ostrzegawczy oraz hak holowniczy w samochodzie holującym.

Przygotowanie samochodu

Przystępując do właściwego holowania auta należy umieścić trójkąt ostrzegawczy na lewej, tylnej części auta. W sytuacji słabej widoczności bądź holowania samochodu w nocy należy włączyć światła pozycyjne, zabronione jest natomiast włączanie świateł awaryjnych. Następnym krokiem jest zaczepienie liny holowniczej do samochodu. Powinniśmy używać zaczepów zespolonych z liną, tak, aby nie doszło do rozłączenia całej konstrukcji. Do holowania mogą być wykorzystane jedynie haki i uszy holownicze, niekiedy ukryte w aucie za zaślepką.

Zasady holowania

Proces holowania samochodu wymaga od kierowców ścisłej współpracy i skupienia. Co ważne, samochodem holowanym powinien kierować kierowca bardziej doświadczony, ponieważ błędy, popełnione podczas holowania mogą spowodować jeszcze większe uszkodzenia samochodu. Podczas holowania powinny zostać zachowane następujące reguły:

  • należy zachować ciągłe napięcie liny holowniczej,
  • na drodze z dwoma lub trzeba pasami w jednym kierunku, samochody holujące powinny znajdować się na prawym pasie,
  • zamiar skrętu powinien być sygnalizowany przez obydwa samochody,
  • samochód holowany powinien hamować mocniej niż holujący,
  • nie należy holować auta z automatyczną skrzynią biegów, ponieważ może to spowodować poważną awarię tego auta.

Tani wynajem aut

W zależności od miejsca awarii, holowanie samochodu nie zawsze będzie możliwe. Holowanie auta na autostradzie zostało ustawowo zabronione, zatem konieczne będzie zamówienie lawety i dostarczenie samochodu do najbliższego mechanika. Tutaj zdecydować możemy się na tani wynajem aut, jeśli znajdujemy się w dużej odległości od miejsca docelowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here