Czy studia wliczają się do lat pracy?

Od staży pracy zależy bardzo dużo, bowiem od ilości przepracowanych lat zależy to ile dni urlopu będzie nam przysługiwało. Wysoka ilość odbytych lat pracy umożliwia pracownikom skorzystanie z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Zastanawiasz się jakie konkretnie okresy pracownicze zaliczyć możemy do stażu pracy? Co ze studentami? Czy wieloletnia nauka zostanie doceniona i zaowocuje w niedalekiej przyszłości.

Czym jest staż pracy i co do niego wliczamy?

Pojęcie stażu pracy czy też lata pracy jest stosunkowo proste w wytłumaczeniu, chodzi tutaj o ilość przepracowanych lat na określonym stanowisku. Staż pracy dzielony jest na tzw. okresy pracownicze, do których zaliczamy m.in.: – umowę o pracę, umowę wyboru, powołania oraz mianowania, czynną służbę wojskową, pracę w gospodarstwie rolnym, pracę za granicą, studia doktoranckie trwające cztery lata (pod warunkiem, że zostaną one ukończone uzyskaniem tytułu „doktora”), pobieranie zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendiów naukowych oraz socjalnych.

Studia a staż pracy

Zastanawiasz się jak jakie znaczenie w przypadku stażu pracy ma nauka? Otóż większe niż mogłoby Ci się wydawać. Zgodnie z obowiązującym prawem lata nauki są okresami wliczanymi w staż pracy. Chcesz wiedzieć jak wygląda to w praktyce? Już tłumaczymy, absolwentom:
– szkół średnich ogólnokształcących zostają doliczone 4 lata stażu pracy;
– szkół policealnych zostaje doliczonych 6 lat stażu pracy;
– zasadniczych szkół zawodowych zostaje doliczonych 5 lat stażu pracy;
– szkół wyższych może zostać doliczonych maksymalnie 8 lat stażu pracy.

Jak wynika z powyższych informacji, lata spędzone na nauce są pewnego rodzaju pracą a zarazem świetnym startem w dorosłym życiu. Liczy się ilość lat spędzonych w szkole, przy naliczaniu lat pracy pod uwagę nie są brane pojawiające się przerwy w nauce, oraz okres pomiędzy ukończeniem studiów a znalezieniem pracy.

Uwaga! Okresy lat nauki nie sumują się! Pod uwagę wzięty zostanie najdłuższy z okresów odbytej edukacji. Dla przykładu osoby, które ukończyły studia będą posiadać 8-letni staż pracy a nie 12-letni w momencie gdyby dodać do tego ukończenie szkoły średniej.

Czy studia wliczają się do lat pracy?
Staż pracy a urlop wypoczynkowy

Od ilości okresów pracowniczych zależy wysokość odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownikom ze stażem pracy mniejszym niż dziesięć lat przysługuje 20 dni do wykorzystania w ramach urlopu w ciągu jednego roku kalendarzowego. Jeżeli lata pracy przekraczają okres dziesięciu lat, wtedy ilość dni wolnych przeznaczonych na odpoczynek wynosić będzie 26.
Prawo do urlopu przysługuje każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę. Za jeden przepracowany miesiąc, w zależności od odbytego stażu pracownik ma 1,6 lub 2,2 dni wolnego.

Podsumowując, nie tylko okres studiów zostaje wliczany do lat pracy, ukończenie jakiejkolwiek szkoły również znajdzie zastosowanie w przypadku naliczania stażu pracy. Absolwenci szkół wyższych w zależności od stopnia nauczania mogą otrzymać nawet 8-letni staż pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here