Co to jest główka jigowa

Główka jigowa to element wyposażenia osób specjalizujących się w wędkarstwie spinningowym. Stanowi połączenie obciążenia (zwykle ołowiowego) z uzbrojeniem (hakiem). Główka jigowa stosowana jest do zbrojenia sztucznych przynęt. Zazwyczaj używa się jej do przynęt gumowych, jakimi są twistery, rippery oraz kopytka. Główki jigowe występują w wielu rozmiarach, a także gramaturach, dzięki czemu można z łatwością dopasować je do różnych zastosowań.

Jaką główkę jigową wybrać?

W ofertach producentów akcesoriów wędkarskich można znaleźć naprawdę ogromny wybór główek jigowych. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie kształtem, wagą, a nawet kolorem. Kupując główkę jigową warto zwracać uwagę przede wszystkim na pierwsze dwa aspekty, które dobiera się m.in. do rodzaju łowiska, a dokładniej do jego ukształtowania oraz głębokości. Jeśli mamy do czynienia z wodami płynącymi i głębokimi, najlepszym wyborem będzie ciężka główka jigowa, zaś na wodach stojących i płytkich – lekka.

Jaka główka jigowa na szczupaka?

Wybierając główkę jigową na szczupaka, należy skupić się na tym, by miała jak najbardziej intensywny kolor. Oprócz tego istotna jest też budowa haka. Najlepiej wybierać takie haki, które mają kształt łuku kolankowego. Dlaczego? Dzięki takiej budowie nawet przy bardzo mocnych zacięciach hak skutecznie wbije się w rybę i dobrze ją utrzyma. Co więcej, nie będzie odginał się na żadną stronę.

Główka jigowa – rozmiary

Przy wyborze główki jigowej należy także zwrócić szczególną uwagę na jej rozmiar. Wielkość haczyka musi być bowiem dobrze dopasowana do przynęty. Jeśli haczyk będzie zbyt mały, zacięcie ryby skubiącej przynętę okaże się bardzo trudne, a wręcz nawet niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ odległość między hakiem i ogonem przynęty jest za duża. Z drugiej strony hak nie może być również za duży, bo w takim wypadku jego punkt wyjścia z przynęty będzie znajdował się za blisko ogona. Wtedy też praca ogona, który ma za zadanie zwabić rybę, okaże się zupełnie nieskuteczna. Jak zatem powinna wyglądać główka jigowa? Otóż jej hak musi być tak dopasowany, aby punkt wyjścia z grzbietu przynęty znajdował się na środku jej korpusu. Dla każdego gatunku ryb rozmiar oraz gramatura główki jigowej będą nieco inne, dlatego w swoim wyposażeniu wędkarskim warto mieć cały zestaw takich główek, które przydadzą się w różnych okolicznościach. Oprócz samych główek, warto zainwestować także w farbę do malowania główek jigowych. Farby te mają bardzo różnorodne, jaskrawe kolory, które skutecznie nęcą ryby podczas połowu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here