Broń myśliwska – co warto wiedzieć?

0
978

W Ustawie o Broni i Amunicji (UoBiA) zostało ściśle określone, jaka broń może być wykorzystywana w czasie polowań. Najprościej rzecz ujmując, jest to broń maksymalnie sześciostrzałowa, która nie jest bronią krótką (nie można wykorzystywać pistoletów ani rewolwerów). Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów broni, zarówno pod kątem przeznaczenia jak i wykończenia.

Podstawowy podział

Najbardziej podstawowy podział bazuje na użytej amunicji.

– Broń śrutowa – broń gładko lufowa, pozwalająca strzelać śrutem w różnym normatywie. Występują wersje jedno, jak i dwulufowe.

– Broń kulowa – przeznaczona do strzelania amunicją scaloną, przy wykorzystaniu lufy gwintowanej. Również może występować w wersji jedno, jak i dwulufowej.

– Broń kombinowana – dzięki zastosowaniu kilku luf, pozwala na używanie w tym samym czasie różnej amunicji.

Bazując na tym podziale, broń dobiera się do zwierzyny, na jaką planuje się polować, odpowiednio, broń śrutowa przeznaczona jest dla ptactwa i drobnych zwierząt (jak lisy czy króliki). Broń kulowa znowuż, najlepiej sprawdzi się w polowaniu na duże okazy, jak przedstawiciele jeleniowatych.

Na rynku istnieją wersje jednostrzałowe, powtarzalne oraz samopowtarzalne broni śrutowej i kulowej. Tutaj wybór zależy od indywidualnych preferencji, czy bardziej komuś pasuje przeładowanie po każdym strzale, czy posiadanie magazynka – co znacząco zwiększa szybkostrzelność.

Alternatywny podział

Broń myśliwską można podzielić również pod kątem ładowania:

Broń z lufą łamaną – w tej kategorii przeważać będą wszelakie strzelby i sztucery jednolufowe, dubeltówki oraz inne, wielolufowe kombinacje. Przed załadowaniem, konieczne jest złamanie lufy i ręczne wprowadzenie pocisków.

Broń z lufą niełamaną – przede wszystkim będzie to broń powtarzalna i samopowtarzalne z zastosowaniem magazynka. Większa szybkostrzelność, brak konieczności każdorazowego przerywania celowania.

Wybierając broń myśliwską, można obecnie znaleźć produkt idealnie dopasowany do osobistych potrzeb. Poza aspektami technicznymi, ceną, jest bardzo duży wybór wykończenia (w drewnie, w tworzywie) oraz możliwości instalacji dodatkowych akcesoriów. Zastanawiając się nad zakupem, warto rozejrzeć się po sklepach z dużym wyborem, jak chociażby http://bron-sklep.pl/101-bron-mysliwska. Dużo produktów w jednym miejscu znacząco ułatwia wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here